Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Aç Gözlü Microsoft

1

 

Dünyanın en önemli pazarları arasında yer alan Çin’de kendisine karşı alınan agresif tavır nedeniyle zor bir dönemden geçen Amerikalı teknoloji devi Microsoft, şimdi de Güney Kore’de benzer bir krizin eşiğine geldi. Her ne kadar firmanın yeni CEO’su Satya Nadella geçtiğimiz günlerde Güney Kore’ye giderek, potansiyel iş olanakları hakkında yetkililerle görüşmüş olsa da, ülke basınındaki genel kanı Amerikalı teknoloji devinin aç gözlü davrandığı yönünde şekillendi.

Microsoft‘un ülkedeki faaliyetlerindeki dengesizliğe dikkat çeken Business Korea, firmanın Güney Kore’de işletim sistemi pazarını domine ettiği halde konu istihdam sağlama ve sosyal destekte bulunma olduğunda oldukça pasif kaldığını belirtti. Dünyanın bir numaralı işletim sistemi geliştiricisinin Güney Kore’de sadece 480 çalışanı bulunduğunu vurgulayan Business Korea, buna karşı firmanın satışlardan 574 milyon dolar gelir elde ettiğini iddia etti. Business Korea’nın Microsoft‘u eleştirdiği bir diğer konu da firmanın her yıl hükümetten milyarlarca dolar lisans ücreti alması oldu.