Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Ahlakın güzelliklerini tamamlamak üzere gönderildim

 

Resûl-i Ekrem Efendimiz (s.a.v.): “Ben ahlâkın güzelliklerini tamamlamak üzere gönderildim” buyurdular. Onun bi‘setinden (peygamber olarak gönderilmesinden) önce güzel ahlâk ve övülmüş sıfatlar henüz tamam değildi. Meselâ hasedin iki tarafı vardır: Biri mezmum (kötülenmiş) olanıdır ki başkasındaki nimetin yok olmasını istemektir. Böyle hasedi bütün peygamberler yasaklamıştır. Hasedin memduh (övülmüş) olan diğer tarafına da gıbta derler. Nitekim hadîs-i şerîfte buyuruldu:

“Ancak iki kişiye gıpta edilir:

Biri: Allâhü Teâlâ bir kuluna nâfi‘ (faydalı ilim) ihsân edip o da onu neşredip halkın ölmüş kalplerini onunla diriltmeye çalışsa işte ona gıbta edilir.

İkincisi: Allâhü Teâlâ bir kuluna mal ihsân edip o da onu Allâh’ın emrettiği hayır yollarına sarfetse, işte buna da gıbta edilir.”

İşte mü’min gıbta edecekse böyle faydalı şeylere gıbta etmelidir.

Gazab yani öfke kötülenmiştir. Amma Allah için gazab etmek güzel ahlaktandır. Kibir de böyledir. Nitekim “Kibirliye karşı kibirlenmek tevâzudandır.” buyurulmuştur.

Bunlar gibi ne kadar fena sıfat varsa tamamının övülmüş tarafı tespit olunmuş ve ümmet-i Muhammed onunla amel etmiştir. Yani kötülenmiş tarafını terk etmiş ve övülen kısmıyla amel etmişlerdir.

GÜNEŞ TUTULMASI

26 Şubat Pazar günü “Halkalı Güneş Tutulması” vuku bulacaktır. Tutulmanın görüldüğü yerler:

Afrika Kıtası, Güney Amerika, Pasifik Okyanusu, Şili, Arjantin.

Tutulma Türkiye, Almanya ve Avusturya’dan görülemeyecektir Tutulmanın büyüklüğü: 0.992

Tutulmanın başlangıcı: 26 Şubat 2017 15.09 (Türkiye Saati)