Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Allahın bir ihsanı: Deve

2

Iyi geceler javasız sohbet sitelerindeki takipcilerimize.. Bu gece sizlere bir öl hayvani olan deve hakkinda bilgi verecegiz. Peygamber efendimiz döneminde daha cok kullanilan bu hayvan hakkinda ögremek istediginiz herseyi bu makalemizde bulacaksiniz.

Deve, çöl insanı için büyük paha biçilmez bir nîmettir. Deveye “Atâullah” yâni “Allâh’ın ihsânı” denilir. Allâhü Teâlâ, “Artık bakmazlar mı o deveye: nasıl yaratılmış?” meâlindeki Gâşiye Sûresinin 17. Âyet-i kerîmesinde devenin yaratılışından insanların ibret almasını emretmektedir.

Develer daha çok çöl iklimine sahip yerlerde yaşarlar. Türkiye’de güney ve batı vilâyetlerde az sayıda da olsa bulunur.

Devenin yavrulama müddeti 12-13 aydır. Bir yavru doğunca hemen ayağa kalkarak annesini tâkip eder. Geviş getiren memeli bir hayvan olup ortalama 40-50 yıl yaşayabilirler.

Ayaklarının tabanı geniş ve yumuşaktır. Bu sâyede kuma batmadan yürürler.

Sırtı hörgüçlüdür. Hörgüçlerinde yağ depo ederler. Hörgücündeki yağı yedek gıda deposu olarak kullanırlar. Susuz zamanlarda hörgücündeki yağı, su ve enerjiye çevirebilir. Bu sâyede açlığa ve susuzluğa günlerce dayanır. Develerin yedikleri çöl bitkilerinin % 80’i sudan ibârettir. Bu sebeple bitki bulunan bir çölde 6-7 ay susuz yaşayabilir.

Lâstik gibi kuvvetli ağzının üst dudakları yarık olup, en sert ve dikenli bitkileri ağızları kanamadan yerler.

Develer yük ve binek hayvanları olduğu gibi sütünden, tüyünden, etinden ve derisinden de faydalanılır, tezeği yakılır.

Çöllerdeki kum fırtınalarında uzun ve sık tüylü iki kat olan kirpikleriyle gözlerini korur, uzun bir yarık şeklindeki burun deliklerini kapatır, kulaklarını da sıkı sıkıya örtebilir. Gerektiğinde vücut sıcaklıklarını yükseltip alçaltabilirler. Tüyleri de güneşe karşı bir perde vazifesi görür, sıcaklığın tesirini azaltırlar.

Deve günde 18 saat devamlı yol kat edebilir ve saatte 5 km giderek günde 100 km yol alır. Daha hızlı gidenleri vardır.

Develer kuvvetli hafızası ile fırtınalarda kum tepelerinin yerini değiştirmesine rağmen çöllerde yolunu şaşırmazlar.

Çocukların bile tutup götürebileceği uysallıktadırlar. Ancak kini de meşhurdur. Kendisine yapılan kötü muâmeleyi unutmaz, fırsatını bulduğu anda intikâmını alır.