Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Amerika’ya Şikayet Etti

1

 

Haaretz gazetesinin haberine göre İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu’nun gece saatlerinde Kerry ile yaptığı telefon görüşmesi sırasında Başbakan Erdoğan’ın Gazze’deki saldırılar nedeniyle İsrail’e yönelttiği sert tepkiyi eleştirdi.
Netanyahu görüşme sırasında Kerry’e Erdoğan için “Holokost anısına büyük saygısızlık ediyor.” dedi.

Ordu’da vatandaşlara seslenen Başbakan Erdoğan, Gazze’de yaşanan katliamla ilgili”terör devleti” diye nitelediği İsrail’in Ramazan ayında Gazze’ye saldırdığını ve masum insanları katlettiğini söylemişti. Bir İsrailli kadın milletvekilinin de çıkıp “Bütün Filistinli anneler ölmeli” dediğini hatırlatan Erdoğan, Hitler’den dem vuran İsrail’in barbarlıkta onu geçtiği yorumunu yapmıştı.
İsrail Dışişleri Bakanlığı, vatandaşlarına “zorunlu olmayan durumlar” dışında Türkiye’ye seyahat etmeme uyarısında bulundu.

Bakanlığın internet sitesinde yer alan uyarıya gerekçe olarak; “Gazze’ye düzenlenen ‘Koruyucu Hat’ operasyonuna karşı Türk halkının düzenlediği protesto gösterilerinin oluşturduğu durum” gösterildi.

Bakanlık, Türkiye’ye seyahet edilmesi durumunda “dikkatli olunması ve İsrail karşıtı protestoların olduğu yerlerden uzak durulması” uyarısında bulundu.

İsrail Dışişleri Bakanlığı Cuma günü yaptığı başka bir açıklamada, Türkiye’deki temsilcilik çalışanları ile ailelerinin ülkeyi terk etmelerini istediklerini ve Ankara ile diplomatik ilişkilerin düzeyini düşüreceklerini açıklamıştı.