Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Android Wear Saatler

1

 

Google’ın giyilebilir teknolojiler için geliştirdiği Android Wear işletim sisteminin, saat görünümü kişiselleştirilebilecek.

Google’ın I/O konferansıyla ve Motorola Moto 360 modeliyle kullanıma sunulan Android Wear işletim sistemi ilk etapta 6 uygulamayla birlikte gelmişti. Her zaman gelişime açık, açık kaynak kodlu yapıyı benimseyen Google, Android Wear işletim sistemli cihazlara kişiselleştirebilme özelliğini getiriyor. Saat görünümünü istediğiniz gibi kişiselleştirme imkanı sunan API üzerinde çalıştıklarını açıklayan Google Tasarım Başkan Yardımcısı Matias Duarte, API’yi mümkün olduğunca basit tutacaklarını belirtti. Bu açıklamalarla birlikte yeni API tasarımcılara büyük kolaylıklar sağlayacak. Tasarımcılar kişisel saat kadranı ve yüzü tasarımlarını Android Wear işletim sistemli akıllı saatlerde kullanabilecekler. Duarte’nin açıklamalarına göre yılsonuna doğru kullanıma sunulacak olan API özel tasarım akıllı saatlerle istediğiniz kadran tipini seçebileceksiniz.

Android taraftarlarının, iOS taraftarlarına karşı her zaman övündüğü bir gerçek var ki, o da kişiselleştirebilme özelliği. Açık kaynak kod yapısı sayesinde Android cihazları istediğiniz gibi şekillendirebilmeniz mümkün. Akıllı saat pazarında büyük bir giriş yapmaya hazırlanan Apple’ın saati henüz ortaya çıkmış değil. Ancak Apple, iWatch ekibini güçlendirmeye devam ediyor. Kişiselleştirilebilir ve açık kaynak kodlu yapısı sayesinde Android Wear işletim sistemli saatlerin büyük ilgi görmesi bekleniyor. Kapalı sistemli Apple iWatch’ın nasıl bir yol izleyeceği ve kullanıcılara neler sunacağı hala belirsizliğini koruyor.