Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Armut Büyüklüğünde Çilek

Örtüaltı yaş sebze meyve üretiminin önemli merkezlerinden Antalya’da, daha önce Türkiye’de üretilmeyen bir çilek türü ilk kez yetiştirilerek, yaygınlaştırılması için çalışmalar başlatıldı. ABD’de California Üniversitesi tarafından geliştirilen Benicia türü çileğin fidesi, bir firma tarafından Türkiye’ye getirilerek tescil edildi, ardından Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın desteğiyle Antalya’nın Aksu İlçesi’nde yetiştirilmesine başlandı.
Benicia, ilk kez Aksu’da çiftçi Mustafa Şirin’in 4 dönümlük serasına ekildi. İlk meyvelerini 2013 yılı Aralık ayında veren Benicia’nın, örtüaltında üretilen başta ’Camarosa’ olmak üzere diğer türlere göre verim ve kalite açısından daha iyi olduğu tespit edildi. Raf ömrünün uzun olmasıyla ihracata da uygun olan Benicia’nın üretiminin bölgede yaygınlaştırılması için çalışma başlatıldı.
10 yıldır örtüaltı çilek üretimiyle uğraştığını söyleyen 42 yaşındaki çiftçi Mustafa Şirin, bu çileğin verim, aroma ve erkencilik bakımından diğer türlerden farklı olduğunu anlattı. Serasında Camarosa da yetiştirdiğini belirten Mustafa Şirin, “Benicia türünü haftada iki kez hasat ediyoruz, diğer türde haftada bir defa yapıyorduk. Artı bu dönemde öbür çeşitte şekil bozukluğu olurken, bunda tam tersine hava ne kadar soğuk olursa olsun meyve yapısı güzel, şekli düzgün, tadı harika” dedi. Diğer türlere göre daha büyük olan Benicia türü çileğin hormonlu sanıldığına dikkati çeken Mustafa Şirin, “Hormonla alakası yok. Kendi kendine bal arılarının yardımıyla bu hale geliyor” diye konuştu.
Benicia türü çilek fidesini Türkiye’ye getiren firmanın temsilcisi Ziraat Mühendisi Cengiz Dilek, bu çileğin verim ve kalite yönünden diğerlerine göre ciddi farklılıklar gösterdiğini söyledi. Dilek, bu türün dönüm ya da fide başına alınan ürün miktarının yüksek, ayrıca verim, kalite ve aromasının iyi olduğunu dile getirdi. Benicia türü çileğin armut büyüklüğüne ulaşabildiğini açıklayan Cengiz Dilek, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu çileği tüketicilerimiz hormonlu zannedebilir. Halbuki bitkinin kendi üretmiş olduğu hormonlar dışında bu çileğe hiçbir suretle hormon verilmedi. Bu tamamen çileğin kendi yapısıyla alakalıdır.”