Başbakan’dan eleştiri

1

 

Diyanet İşleri Başkanı Görmez’e, “nankör” diyen Kılıçdaroğlu’na aynı karşılığı veren Davutoğlu, “Osmanlı Çanakkale’de kuklaydı” diyen Demirtaş’a da “Ne büyük cehalettir” yanıtını verdi.
AK Parti 4’üncü Sosyal Bilimler Teşvik Ödülleri Töreni’ne katılan Başbakan Ahmet Davutoğlu, Osmanlı Devleti için “Çanakkale’de kuklaydı” ifadesini kullanan HDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ve Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez’e, “nankör” diyen CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na cevap verdi.

Demirtaş’a, “Siz aslında kuklaydınız demek, ne büyük cehalettir” diyen Davutoğlu, Kılıçdaroğlu’na ise, “Nankör diyen kişinin kendisi, öylesine nankörlük yapıyor ki bu milletin imanının temsil edildiği bir makama bu ifadeyi kullanabiliyor” diye seslendi. Davutoğlu, AK Parti 4. Sosyal Bilimler Teşvik Ödülleri Töreni’nde yaptığı konuşmada şunları söyledi:

DEMİRTAŞ’A SERT ELEŞTİRİ: Osmanlı Devleti’nin o günkü yöneticilerini eleştirebilirsin. Kimse eleştiriden azade, bigane değildir ama bir devleti ve de tam da emperyalistlerin, bütün yedi düvelin yüklenerek bir kadim medeniyeti yok etmek üzere Çanakkale’ye yürüdüğü savaşın yıldönümünde bütün o insanlara dönüp ‘Siz aslında kuklaydınız’ demek, ne büyük cehalettir.

SÜFLİ ZİHNİYET: 500 yıllık bir devleti, o devletin bütün fertlerini, kukla haline dönüştürüverir ama bu görüşleri dile getirirken kendilerinin bir başka emperyalizmin bugünkü sözcüleri durumuna düştüğünü unutuverirler. Onur, ancak ve ancak bilinç ile olur. Bilinç de sağlam bilgi ile olur.

DEVLET ADAMI DİNE SAYGIYI ÖĞRENECEK: Diyanet İşleri Başkanımız bir ahlak abidesidir. Kendisine ‘nankör’ diyor. Şimdi ben, bu Anamuhalefet Partisi Genel Başkanı’na sesleniyorum, hangi görüşü savunmuş olursa olsun dünyanın neresinde bir din adamına ‘Nankör’ diye hitap edilebilir. ‘Nankör’ diyen kişinin kendisi, öylesine nankörlük yapıyor ki bu milletin imanının temsil edildiği bir makama bu ifadeyi kullanabiliyor. Çanakkale Savaşı yıldönümü konuşmasında hutbe ile duayı ve birçok şeyi karıştırdı, birçok cehalet örneği var. Atatürk’ün hutbede yer almadığını ifade ederek, buradan hareketle hakarette bulunuyor. Din ve devlet işleri ayrıdır ama devlet adamları dine saygıyı öğrenecekler, saygıyı öğrenecekler.

Demirtaş, yayımladığı Çanakkale mesajında, Osmanlı yönetiminin bir yandan İngiliz ve Fransız işgal girişimine karşı savunma siperleriyle karşı koyduğunu diğer taraftan da Rus Çarlığı’na yönelik Alman hamlelerinin kuklası olmaktan sakınmadığına yer vermişti. Grup toplantısında hutbe ve vaazlarda Atatürk’e rahmet okutulmadığını ileri süren Kılıçdaroğlu da, Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez’e seslenip, “Nasıl bu kadar nankör olabilirsiniz?” ifadelerine yer vermişti.

4’üncü Sosyal Bilimler Teşvik Ödülleri Töreni’nde dereceye giren çalışmalara ödülleri verildi. Akademisyenlerden oluşan 5 kişilik jüri, “Afrika’ya Yönelik Türk Dış Politikasında Süreklilik ve Değişim” makalesiyle Kieran E. Uchehara’yı birinciliğe, layık gördü. Tezlerde ise Hüsamettin Aslan “Brezilya’nın Anatomisi ve Lula da Silva (İşçi Partisi) ile Recep Tayyip Erdoğan (AK Parti) Hükümetlerinin Karşılaştırılması” ile birinci oldu.

Davutoğlu, AK Parti 4’üncü Sosyal Bilimler Teşvik Ödülleri Töreni’ sonrasında Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan ile aynı araçta Başyazıcıoğlu Camisi’ne giderek Cuma namazı kıldı. Davutoğlu, çıkışta gazetecilerin, “İzleme Kurulu, süreç içinde yer alacak mı?” sorusu soruldu. Başbakan, AK Parti Genel Merkezi’ne giderek seçim çalışmalarına devam etti.

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.