Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Bende Roket Atardım

1

 

İsrail, Gazze’deki saldırını ara vermeden sürdürüyor. BM verilerine göre Gazze’de her saat en az bir çocuk öldürülüyor. Hayatı kaybeden Filistinlilerin sayısı 649’a ulaştı.

Liberal Demokrat Partili milletvekili David Ward Salı günü Twitter hesabından “Büyük soru şu: Gazze’de yaşayan ben olsam roket atar mıydım? – muhtemelen evet” yorumunda bulundu.

Ward, İsrail hakkındaki yorumları nedeniyle Temmuz 2013’de de partisi tarafından cezalandırılmıştı.Liberal Demokrat Parti’nin sözcüsü milletvekilinin son mesajlarının parti görüşünü yansıtmadığını ve bir disiplin sorunu olarak kabul edileceğini söyledi.

Ward’ın yorumları, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-Moon’un İsrail ve Filistinlileri “savaşı durdurmaya” ve Gazze’deki çatışmayı sona erdirmek için “konuşmaya başlamaya” çağırdığı bir döneme denk geldi. Doğu Bradford milletvekili olan Ward, ülkesinden gelen eleştirilere karşı geri adım atmadı ve twitter hesabından yanıt verdi.
Ward, şunları söyledi: “Ben bir #Filistinliyim. Batının kararını vermesi gerekir – hangi tarafı tutuyor?”

İşçi Partisi Ward’ın tweetleriyle ilgili olarak “umutsuz bir Liberal Demokrat milletvekilinden rezil bir yorum” açıklamasında bulundu.

Bir sözcü şöyle dedi: “Tüm tarafların ateşkes ve barışçıl bir çözüm için çalışması gereken bir zamanda, Liberal Demokrat milletvekilinin bu kadar rezil ve sorumsuz bir tweet atmasını insanın aklı almıyor.”
Muhafazakar Parti’nin önde gelen isimlerinden Grant Shapps da Ward’ın yorumlarını “berbat” olarak nitelendirdi.

Ward bu yılın başlarında bir tweet atmış, İsrail’i bir “apartheid devleti” olarak adlandırmış ve “Siyonistlerin savaşı kaybetmekte” olduğunu ileri sürmüştü.

Ward BBC’nin Leeds Radyosu’na verdiği bir mülakatta da son çatışma hakkında şunları söylemişti:
“Bir ateşkes olacak, sonra sakin bir dönem yaşanacak.
“Ama o sakin dönemde de, İsrail güçleri tarafından vurulan Filistinliler olacak, hâlâ dayak olacak, çocuklar gözaltına alınacak. İsrailliler için barış bu demek.”