Beş Nimetin Kıymetini Bilmek

1

 

Allahu teala insanlar bir cok nimetler ihsan buyurmustur. Bu nimetlerden güzelce istifade edenler ebedi saadete kavusurlar.

HAYAT: Hayat bir nimettir. Bu sayede dünyamizi ahiretimizi ögrenir rabbimize kullukta bulunmak serefine nail oluruz. Fakat bu hayatimizi mutlaka ölüm takip edecektir. Onun icin ölüm gelmeden bir an önce bu hayatimizdan istifade etmeye calismali hayati faydasiz seyler ugrunda elden cikarmamaliyiz.

SIHHAT: Sihhat bir nimettir. Bu sayede hayatimizi tenzim ederiz. Fakat bu sihhatin gidip hastaligin gelmesi daima mümkündür. O halde üzerimize düsen vazifeleri derhal yapmali ve bu günkü isimizi yarina birakmamaliyiz. Cünkü sonradan bunlari yapmaya imkanimiz olmayabilir.

BOŞ VAKİT: Bos vakitte bir nimettir. Ancak insan bunu dünyanin fani gecici seylerine degil ölüm tehlikesi gelmeden önce ebedi saadetine vesile olacak seylere harcamali ibadet ve taatle mesgul olmalidir.

GENÇLİK: Buda bir nimettir. Insan bu cagda iken ilim ve irfan tahsiline ibadet ve taat ile mesgul olmaya daha fazla müsait bulunur. Artik ihtiyarlik hali yüz gösteripte sahibini kuvvetten faliyetten düsürmeden hayirli seylere calismali genclikten takdire layik bir sekilde istifade etmelidir.

ZENGİNLİK: Buda bir nimettir. Helalinden kazanilmis bir servet sahibi icin ihsandir. Fakat bu dünyadaki hersey gibi servet ve mal mülkte gecicidir. İnsan ölünce sahip oldugu bütün seyler elden cikmis olur. Artik ihtiyatli olmali daha elde servet ve firsat varken zenginlikten mesru suretle istifade edilmelidir. Zekat vermeyi sadaka vermeyi büyük bir nimet bilmeli hem dünya hayatini güzelce tanzim ile ugrasmali hemde ahiret hayatini ve saadetini temine calismalidir.