Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Bu sebzeler ilaç niyetine

1

 

Sebzeler insan hayatında bir ilaç kadar önemli rol oynuyor. Özellikle yaz sebzeleri vücudumuzu birçok hastalığa karşı koruyor.

Uzman Diyetisyen Serkan Tutar konu ile ilgili önemli bilgiler veriyor…

Patlıcan: Kalp dostu olarak bilinen patlıcan içerisinde antosiyanin adı verilen fitokimyasal bulunmaktadır. Bu özelliğinden dolayı kanser ve nörolojik hastalıklara karşı koruyucu etkisi bulunmaktadır.

Bamya: İçerisinde bulunan yüksek C vitamini nedeni ile bağışıklık sisteminin desteklenmesini sağlar. Vücutta oluşan toksinlerin dışarı atılmasını sağlayan bamya içeriğinde kalsiyum, magnezyum ve demir bulundurmaktadır.

Taze fasulye: A vitamini zengini taze fasulye göz sağlığı açısından da faydalıdır.

Enginar: Karaciğer yağlanması olan bireyler için en değerli besindir. Ayrıca kalp kaslarının daha güçlü olmasını sağlar. Kan şekeri dengesi sağlaması nedeni ile şeker hastaları için önemli bir besindir.

Domates: İçerisinde bulunan likopen ile prostat kanserinin bir numaralı engelleyicisi olan domates bolca tüketilmelidir. Kalp sağlığı açısından önemli olan domatesin diğer bir önemli özelliği ise damar sertliğini azaltır.

Biber: C vitamini içeriği en yüksek olan sebzelerin başında gelen biber bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlar. Ayrıca antioksidan özelliği ile vücuda zarar veren ve çabuk yaşlanmaya neden olan serbest radikalleri vücuttan atar.

Kabak: Potasyum, kalsiyum, fosfor, A ve C vitamini içeren kabağın idrar söktürücü etkisi vardır. Ayrıca yüksek tansiyon problemi yaşayan bireylerin tansiyonlarında denge sağladığı bilinmektedir.