Cemil Bayık Çıkıştı

1

 

İMC TV’den Ayşegül Doğan’a konuşan KCK Eş Başkanı Cemil Bayık, Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun Gülen Cemaati ile PKK arasında ilişki olduğu iddiasına yanıt verdi. Davutoğlu’nun PKK-cemaat iddiasını kesin bir dille reddeden Bayık “elimizde belgeler var diyor. Ben bu belgelerin kamuoyuna açıklanmasını istiyorum” dedi. Bayık PKK olarak cemaat ile temas kurmak istediklerini ancak karşı tarafın bunu kabul etmediğini açıkladı. Cemaatin “milliyetçi ve Kürt düşmanı” bir çizgide olduğunu savunan Bayık “Biz temasa geçerek onları o çizgiden uzaklaştırmayı hedefledik. Ama onlar Kürt düşmanı milliyetçi bir çizgide kalmayı tercih ettiler. Bu nedenler bizim ile onlar arasında bir ilişki gerçekleşmedi.” dedi.

İşte Bayık’ın açıklamalarından satır başları:
Hem Gülen Hareketi, hem AKP, elbette Kürt özgürlük hareketini yanına almak ister. Kim ki bunu yaparsa dengeyi kendi lehine bozar ve önemli sonuçlar elde edebilir. Ama Kürt özgürlük hareketi bu iktidar mücadelesine asla alet olmadı olmaz. Başbakan Ahmet Davutoğlu, ‘elimizde belgeler var’ diyor. Ben bu belgelerin kamuoyuna açıklanmasını istiyorum. Ama elinde bir belge falan yok. Sadece kara propaganda yapıyorlar. AKP kendisinden yana olmayan herkesi mutlaka etkisizleştirmek karalamak istiyor. Toplum nezdinde küçük düşürmek istiyor. Diğer yandan da KCK benzeri operasyonlar yaparak seçimleri kazanmak istiyor.
Biz cemaat ile temas kurmak istedik. AKP ile kurduğumuz gibi. Herkesle ilişki kurabiliriz. Ama bizi kabul etmeyen tanımayan hiç kimse ile ilişki kurmayız. Bizi kimliğimiz ile kabul etmeyen başka türlü görenlerle de ilişki kurmayız. Biz, cemaat ile ilişki kurmak istedik, ama onlar istemedi. Çünkü, Gülen cemaati milliyetçi ve Kürt düşmanı bir çizgidedir. Biz temasa geçerek onları o çizgiden uzaklaştırmayı hedefledik. Ama onlar Kürt düşmanı milliyetçi bir çizgide kalmayı tercih ettiler. Bu nedenler bizim ile onlar arasında bir ilişki gerçekleşmedi.