Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Chrome kullanıcıları tehlikede

1

 

Arama motoru devinin fark edemediği açığı bulan hackerlar, bu sayede kullanıcıların özel bilgilerine erişebiliyorlar.

Dünya genelinde milyonlarca kullanıcısı olan Chrome web tarayıcısında tespit edilen yeni bir açık kullanıcıların özel bilgilerini tehlikeye atıyor. Teknoloji dünyası yeni ortaya atılan bu söylenti ile çalkalanırken, 1.5 milyon Chrome kullanıcısının özel bilgileri tehlikede. Ortaya atılan iddialara göre hackerlar, Chrome’daki bir açıktan yararlanarak 1.2 milyon kullanıcının özel verilerini çaldı.

ScrapeSentry isimli bir güvenlik firması tarafından yapılan araştırmaya göre, hackerlar 1.2 milyon kullanıcının verilerini, Chrome üzerinden bir IP üzerine yönlendirmişler. Bunun için de popüler bir eklentiyi kullanmışlar. Ancak Google bu iddia karşısında sessizliğini korumayı tercih ediyor.

Araştırma şirketinin tespit ettiği kötü niyetli eklentinin ismi Webpage Screenshot olarak biliniyor. Söz konusu eklenti ortaya atılan bu iddialar sonrasında Google’a yapılan bilgilendirme sonrasında uygulama marketinden kaldırıldı.

Uygulamanın amacı, kullanıcıların web üzerinden ekran görüntülerini alıp bunları daha sonra düzenlemesini sağlamak. Güvenlik araştırmacıları ücretsiz olarak dağıtılan yazılımların nereden nasıl kazanç sağladığını dikkatle incelemek gerektiğini ve bu yazılımlara şüpheyle yaklaşmak gerektiğini vurguluyor.