Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Cünup kimseye beş şey haramdır

 

Javasız sohbet farkıyla bir bilgilendirme yapıp sonrasında ise bir dini makale ile bu günkü dini bilgiler köşemizin ilk yazısına başlıyoruz.

1- Namaz kılmak. Tilâvet ve şükür secdesi yapmak da haramdır.

2- Kur’an okumak niyetiyle bir âyet bile olsa Kur’ân-ı Kerîm okumak. (Duâ niyetiyle olursa caizdir. Mesela Fâtiha-i Şerîfe’yi duâ niyetiyle okuyabilir.)

3- Kur’ân-ı Kerîm’e -bir âyet veya yarım âyet bile olsa-el sürmek, dokunmak. Üzerinde âyet-i kerime yazılı bir levhayı, kâğıdı el ile tutmak.

4- Kâbe-i Muazzama’yı tavaf etmek.

5- Bir zaruret olmadığı halde bir mescide, bir câmi-i şerife girmek ve içinden geçmek haramdır.

PEYGAMBER EFENDİMİZİN BİR MUCİZESİ

Bedevîlerde müsafirden hoşlanmayan bulunsa bile âdab ve örfe riâyet edip fikrini açığa vuramazdı. Resûlüllah (s.a.v.) Efendimiz Hazretleri böyle bir bedevînin çadırına müsafir olmuştu.

Bedevînin hanımı, müsafirin teşrifine çok sevinip kocası için hazırlamış olduğu mercimek çorbasını getirerek yemesini rica etti. Gelenin kim olduğunu bilmeyen bedevî, çorbasının müsafire verilmesine fena halde canı sıkıldı. Lakin sesini çıkaramadı. O anda çadırın önündeki hayvanı hastalanıverdi. Bu işe şaşıran bedevî, içinden Aleyhi’s-salâtü ve’s-selâm Efendimizden yardım istedi. Âlemlere rahmet olan Efendimiz, bedevinin zevcesinden memnûniyetini ve bedevinin müsafir sevmediğini ifade buyurup onu ıslah etmek için:

“Güler yüzlü kadın, ekşi yüzlü adam, pişen mercimek, müsafir Muhammed Mustafa’dır. Ey sancı bu hayvandan çık” buyurup nefes etmesiyle hayvanın sancısı kesildi ve bedevî müsafirinin kim olduğunu anlayıp kendisini affetmesini istedi.