Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Doğal zeytinyağlarının faydaları

a

 

Zeytin insanlığın ilk yıllarından itibaren keşfedildikten sonra beslenmede büyük bir öneme sahip olmuştur. Zeytinin bulunması ve zeytinden yapılan yağların tüketilmeye başlanması insanların kısa süre içerisinde mucizevi bir etkisi olan ürün ile tanışmasını sağlarken günümüzde artık zeytin ve zeytinyağının önemi çok daha iyi bir şekilde bilinmektedir.

Zeytinyağı yapımında özellikle doğal yöntemlerin kullanılması önerilir. Bu bakımdan doğal zeytinyağı tüketimi çok daha yüksek orandadır.

Doğal Zeytinyağının Faydaları Nelerdir?

Doğal zeytinyağının faydaları oldukça fazdır. Kişilerin dengeli ve sağlıklı bir şekilde beslenmesi adına zeytinyağı kullanılması önerilir. Zeytinyağı için söylenebilecek en önemli noktalardan biri zeytinyağının vücut için herhangi bir olumsuz durum yaratmamasıdır. Bu bakımdan sağlığını düşünen kişiler için zeytinyağı tüketilmesi büyük bir önem arz etmektedir. Sağlığa herhangi bir olumsuz katkısını olmamasının yanı sıra sağlık için çok önemli vitaminleri ve besin değerlerini taşıyan zeytinyağı bu bakımdan sofralardan eksik edilmemelidir.

Zeytinyağının vücuttaki en önemli etkilerinden bir tanesi kanser hücrelerine karşı sağladığı dirençtir. Aynı zamanda kalp ve damar hastalıkları gibi çeşitli oluşumları da önlemektedir. Tüketiminde zeytinyağını tercih eden kişilerin herhangi bir damar hastalıkları yaşaması oldukça düşüktür. Bu bakımdan zeytinyağı tüketimi önerilmektedir.

Doğal zeytinyağının faydaları arasında bir diğeri ise kolesterole iyi gelmesidir. Kolesterole karşı önemli bir dengeleyici görevi gören zeytinyağı, kolesterolün artmasını önlediği gibi sürekli kontrol altında tutulmasını sağlamaktadır. Bu bakımdan herhangi bir sağlık sorunu yaşayan ve kolesterol dengelemede sorunu bulunan kişilerin zeytinyağını beslenme alışkanlıkları arasına eklenmesi gerekir.

Tabiatın Mucizesi!

Zeytinyağı tabiatın mucizesi olarak tanımlanır ve içerisindeki doymuş yağlar ile birlikte vücuttaki pek çok farklı sorunun giderilmesini sağlar. İçeriğindeki asitler vücudun ihtiyaç duyduğu asitleri içerdiğinden dolayı vücudun çalışma dengesi de zeytinyağı tüketimi ile birlikte dengelenmektedir. Günümüzde özellikle Ege ve Akdeniz bölgelerinde yoğun olarak üretimi gerçekleştirilen zeytinyağı için genelde doğal yöntemler tercih edilmektedir ve zeytinyağına herhangi bir katkı maddesi eklenmemektedir.

Sızma Zeytinyağı

Zeytinyağı tüketen kişiler doğal zeytinyağından fayda elde edebilecektir. Zeytinyağı tüketiminde daha çok sızma zeytinyağı kullanılmaktadır. Türkiye zeytin ve zeytinyağı açısından zengin bir ülke olmasına karşın zeytinyağı tüketiminde oldukça düşük bir oran bulunur. Çocukların gelişiminde önemli bir katkı sağlayan zeytinyağının 7’den 77’ye herkes tarafından kullanılabilmesi de mümkündür. Farklı asitler ve omega yağlarını barındırması zeytinyağının daha zengin bir besleyici değeri olmasını sağlamaktadır. Bu bakımdan yemeklerden kahvaltılara kadar beslenme alışkanlıkları içerisinde zeytinyağının mutlaka bulunması önerilir.

Gaziantep’ten organik, sızma zeytinyağı sipariş vermek için size Yöresel Antep sitesini tavsiye ediyoruz.