Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Erdoğanın Adayıyım

30 Mart’ta yapılacak olan yerel seçimlere sayılı günler kaldı. Heyecanın giderek arttığı bu günlerde kimin ipi göğüsleyeceği merak konusu. Dilovası’nda AK Parti iki kez üst üste yerel seçimleri kazanmak isterken, CHP Ercan Dalkılıç’ı aday göstererek Dilovası’nda bir ilk yaşamak istiyor. 2009 yerel seçimlerinde bayrağı AK Parti’ye kaptıran MHP ise yeniden seçimleri kazanmanın planlarını yapıyor. AK Parti Dilovası Belediye Başkan Adayı Ali Toltar Demokrat Gebze Gazetesi’nin sorularını yanıtladı. Adayı Toltar tek hedeflerinin Dilovası halkına hizmet sunmak olduğunu ifade ederek, “Şeffaf, adaletli olacağız. Ayrımcılık ve israf yapmayacağız. Herkese eşit mesafede duracağız. Bizim tek amacımız Dilovası halkına hizmet getirmek. Önceliğimiz hizmet olacak” diye konuştu. Son haftalarda Dilovası kamuoyunu meşgul eden ‘100 bin TL karşılığında aday oldu’ yönündeki iddialara sert cevaplar veren Toltar, “Bazı kişiler açığımı bulamadıkları için bunu ortaya attılar. Eğer ispatlarsa adaylıktan çekilirim. İspatlayamayanlar müfteridir, yalancıdır, ahlaksızdır ve karaktersizdir. Bununla ilgili bu iddiayı ortaya atanlar için yasal süreci başlattık” şeklinde konuştu.

Toltar programlı bir çalışma içerisinde olduklarını belirterek, “AK Parti güçlü ve kurumsal bir parti attığımız her adımı yapacağımız tüm çalışmaları teşkilatımız ile birlikte yapıyoruz. Spontane değil planlı ve programlı çalışıyoruz. Herkes kendi çapında çalışmalarını sürdürüyor. Seçimlere az bir zaman kaldığı için çalışmalarımızı hızlandırdık. Zamana göre strateji geliştireceğiz. Konjonktür neyi gerektiriyorsa bizde çalışmalarımızı ona göre şekillendireceğiz” dedi.

Başkan Adayı Ali Toltar Dilovası’nda tarihi bir farka imza atacaklarını söyleyerek, “Ben şuna inanıyorum ki AK Parti Dilovası’nda seçimi açık ara farkla alacaktır. Yüzde 50’nin altında bir oy alacağımızı sanmıyorum. Biraz gerçekçi olalım, her şey meydan da. Hükümetimizin, büyükşehir belediyemizin ve Dilovası Belediyesi’nin yaptıkları ortada” diye konuştu. Toltar ayrıca,“Çok iddialıyız. 2009 yılında Dilovası’nı aldığımızda MHP Dilovası’nda iktidardı. Ancak 2009 yılında belediyeyi aldıktan sonra yaptıklarımız ortada insanlar bunu görüyor. Bunu görmezden gelmez. Dilovası halkı kadirşinastır” ifadelerini kullandı.

‘Cemil Yaman yetersiz kaldığı için aday gösterilmedi’ yönündeki söylemler hakkında konuşan Toltar, “Cemil Yaman 5 yıllık süre içerisinde Dilovası’na ciddi anlamda önemli hizmetler kazandırmıştır. Büyükşehir belediyemizle beraber güzel çalışmalara imza atmıştır. Dilovası’nın 100 yıllık tarihinde 11 okul varken son 5 yılda 11 okul yapıldı. Sağlık anlamında, kültürel anlamda çalışmalar oldu. Bu hizmetlerin Dilovası’na gelmesi için Cemil Yaman’ın ciddi gayretleri oldu” dedi.

Tüm aday adaylarıyla birlik içerisinde hareket ettiklerini söyleyen Toltar, “Adaylık bize verildiği günden beri Cemil Yaman olsun diğer aday adaylarımızla el ele kol kola girdik. Bu dava AK Parti davası dedik ve partimiz için çalışmalarımıza devam ettik” dedi. 2014 yerel seçimlerinin önemine değinen Toltar, “2014 yerel seçimi Türkiye için kritik bir seçimdir. Bu sadece Ali Toltar’ın belediye başkanı olma seçimi değil. Önümüzdeki cumhurbaşkanlığı seçimleri için ve 2015’teki genel seçimler olsun önem arz eden bir seçimdir” diye konuştu.

Dilovası halkının oy karşılığında kandırıldığını söyleyen Toltar, “Yıllardır Dilovası’nda vatandaş üzerinde siyaset yapıldı. Vatandaşın oyu alınarak kuru vaatlerde bulunuldu. Dilovası halkı kadirşinastır. Dilovası halkı başkanından samimiyet, dürüstlük ve inandırıcılık bekliyor. Biz partimizi ilkeleri doğrultusunda hareket ediyoruz. Yapamayacağımız şeyi vatandaşa söylemiyoruz. Söylediklerimizin de arkasında duracağız. Biz onlara diyoruz ki dürüst, şeffaf ve adaletli olacağız. Ayrımcılık ve İsraf yapmayacağız. Herkese eşit mesafede duracağız. Bizim tek amacımız hizmet getirmek. Önceliğimiz hizmet olacak” dedi.

Ali Toltar profesyonel bir ekiple seçim beyannamesini hazırladıklarını ifade ederek, “Seçim beyannamemiz çok akademik ve teknik bir ekiple oluşturuldu. Bunu masa başında belirlemiyoruz. Yapmış olduğumuz analizler neticesinde öncelik sırasına göre projelerimizi hazırlıyoruz. Yakında da bunu kamuoyuna paylaşacağız” diye konuştu.

Dilovası’nda en çok tartışılan Kömürcüler OSB ve İZAYDAŞ hakkında konuşan Toltar bu iki kurumun AK Parti aleyhinde kullanıldığını ifade ederek şunları söyledi:

“Kömürcüler OSB’nin nasıl kurulduğu kimler tarafından yetki verildiği defalarca yazıldı, çizildi ve konuşuldu. Konuşulmaya devam edecek. Kömürcüler OSB’nin yerinin belirlenmesi bizim hükümetimizden önce yapıldı. Bakanlıktan onay alındı. Kanunlar çerçevesinde burası kuruldu. Türkiye bir hukuk devleti ha diyince burayı kaldıralım demek olmuyor. Bu çerçevede kazanılmış bir hak var. Kömürcüler OSB’yi AK Parti getirmiş gibi bir algı oluşturdular. Ama bunu biz getirmedik. Tamam, bizim hükümetimiz döneminde konuşlandırıldı. Uygulaması yapıldı ama bunu ulu orta konuşan zihniyet Kömürcüler OSB’yi buraya getirdi. Bu konuda gerçekçi olalım. Birileri diyor ki üç ayda kaldıracağım. Bunu söyleyen kişi acaba buna inanıyor mu? Şimdi Kömürcüler OSB için Valilik tarafından insana ve çevreye rahatsızlık vermeyecek şekilde önlemler alındı ve alınmaya devam ediyor. Ama bu bizin için bir şansızlık. Çünkü bizim aleyhimize çok kullanılıyor. İZAYDAŞ ile ilgili ileriye dönük ciddi bir çalışma var. Çok kısa bir süre sonra orası kapatılacak. Seçimlerden sonra kapatılması gündemde. Diğer partiler bunu seçim propagandası yapıyorlar bunları biz kaldıramazsak onlar hiç kaldıramazlar”

AK Parti misyonun Dilovası’nda devam edeceğini söyleyen Toltar, “Dilovası AK Parti’de sadece isim değişikliği oldu. Zihniyet aynı misyon aynı belki yaşta aynı. Cemil gitti Ali geldi. Tabi bazı farklar olacaktır. Bu işin mektebini gördük. Hem çevre hem de inşaat mühendisiyiz. Bu da bir avantaj. Cemil Bey’in tecrübelerinden yararlanacağız. Yine bir beraber olacağız” dedi. Aciliyet sırasına göre projelerini hazırladığını söyleyen Toltar, “Bayrağı devraldığımızda bu hizmet kervanının sürdürülebilir olması için ekiplerimizle çalışacağız. Teşkilatımızla birlikteliğimiz olacak. Alt yapı, üst yapı, çevre, ulaşım, sosyal belediyecilik, eğitim, kültür ve yaşam alanlarıyla ilgili ne gerekiyorsa yapacağız. Aciliyet hangisindeyse önceliği ona vereceğiz” diye konuştu. Toltar ayrıca, “Dilovasıda bir yenilik olacak. İmar konusunda yeni yaşam alanları oluşturulması anlamında bir yenilik olacak. Biz istiyoruz ki her acıdan yaşanılabilir bir Dilovası yaratmak. Bunun için gerekli tedbirleri aldık. Çalışmaları başlatacağız artık Dilovası göç veren değil göç alan bir ilçe olacak. Biz bunu yapacağımıza inanıyoruz” Belediye personelinde herhangi bir değişim olacak mı sorumuza yanıt veren Toltar, “Alınteri döken hakkını veren kimsenin ekmeğinde gözümüz olmaz. Ama biri hak etmiyorsa avare davranıyorsa gereğini yaparız. Kadroda bir değişim olacak tabiî ki de” dedi.

100 bin TL karşılığında aday olduğu yönünde çıkan iddialara açıklık getiren Toltar, “Ferhat Akkaya benim 35 yıllık arkadaşım kişiliğiyle, dürüstlüğüyle en çok güvendiğim insanlardan bir tanesi. Bu bir iftiradır. Benim açığımı bulamadıkları için bunu ortaya attılar. Eğer ispatlarsa adaylıktan çekilirim. İspatlayamayanlar müfteridir, yalancıdır, ahlaksızdır ve karaktersizdir. Bununla ilgili bu iddiayı ortaya atanlar için yasal süreci başlattık” ifadelerini kullandı.

Aday göstertilmesiyle alakalı ise Toltar şöyle konuştu: “Başbakan gözü kapalı adayı belirlemiyor. Aday olacak kişi birçok aşamadan geçiyor. Her aday adayı birçok kritere tabi tutuluyor. Geçmişi, bilgisi birikimi, teşkilatçı oluşu, kamuoyu araştırmaları çok ciddi yapılıyor. Şimdi diyorlar ki Ali Toltar para karşılığı aday oldu. Bu partiye ve Başbakana yapılan bir hakarettir. İl başkanımla bu konuda konuştum. ‘Seni başbakan atadı’ dedi. Ben başbakanımın adayıyım. Başbakanım beni uygun gördü bu görev için aday yaptı”