Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Gazeteciler Tafsız Değildir

Gazeteci-Yazar Abdurrahman Dilipak ve Fadime Özkab gazetecinin tarafsızlık savının gerçek dışı olduğunu söylediler.

Özkan, “Gazetecinin tarafsız olduğunu iddia etmek palavradır” derken, Dilipak ise, “Tarafsızlık ve objektiflik diye bir şey yok. Bizi birtakım fantezilerine peşinde koşturuyorlar” diye konuştu.

Gazeteci-Yazar Abdurrahman Dilipak ve Fadime Özkan “Medya Ahlakı ve Manipülasyon aracı olarak gazetecilik” konulu söyleşi ile Osman Hamdi Bey Kültür Merkezi’nde Gebzeliler buluştu. Gülcan Tezcan moderatörlüğünde gerçekleşen söyleşide gazeteciler, medyanın öncelikli görevinin haber vermek olduğu ancak uzunca bir süredir mesleğin toplumsal olayları manipüle etmekte kullanılan bir araca dönüştüğü belirttiler. Özellikle siyasi kriz dönemlerinde, kutuplaşmaların, ayrışmaların yaşandığı zamanlarda basın meslek ilkelerinin göz ardı edilmesinin nedenleri üzerinde duran Şahin ve Dilipak, gazetecinin sorumluluğunun nerede başlayıp nerede bittiği konusunda katılımcılara bilgi verdiler.

Gazeteci- Yazar Abdurrahman Dilipak yeni medya konusunda okuyuculara uyarılarda bulunarak, “Yeni medya düzenine gazeteciler ve gazete okuyucuları dikkat etmelidir. Artık çağ o kadar değişti ki Gebze’deki bir gazete ABD’de okunabiliyor. Medyanın sınırı nedir o da belli değil. Artık günümüzde en hızlı iletişim aracı twitter oldu. Yeni medya günümüz medyasından çok farklı olacak. Okuyucu önüne atılan her habere inanacak. Haberin oyuncağı olacak” dedi.

Bir diğer gazeteci Fadime Şahin medya ahlakına değinerek, “Medya ahlakı insanın kendi ahlak anlayışıyla düz orantılıdır” dedi. Şahin gazetecinin tarafsızlık savının gerçek dışı olduğunu ifade ederek, “Medya ahlakı denilince gazetecinin taraflı olup olmadığı tartışması gündeme geliyor. İnsanların kafasında taraflıysan ahlaksızsın düşüncesi hakim. Şunu söylemeliyim ki gazeteci tarafsız değildir. Gazetecinin tarafsız olduğunu iddia etmek palavradır. Eğer günde 100 olay olup bunun 10’unu gazetende yer veriyorsan orada bir seçim yapıyorsan bu da taraflı olduğunun bir parçasıdır. Kullanılan cümleler bile tarafı belirler” şeklinde konuştu. Konu hakkında konuşan Dillipak ise, “Tarafsızlık ve objektiflik diye bir şey yok. Bizi birtakım fantezilerine peşinde koşturuyorlar” dedi.

Şahin iyi bir gazetecinin bazı dönemlerde manipülasyonun aracı olabileceğini ifade ederek, “Türkiye’de medya tarihini ayrı ayrı konuşmak lazım. Türkiye’de iyi gazeteler ve iyi gazeteciler oldu. İyi bir gazeteci nesneldir. Ancak bir darbe dönemi gelmiştir. Düzgün yayıncılık yapan nesnel dediğimiz o gazeteci manipülasyonun aracı olmuştur” dedi. Gazeteciliğin giderek zorlaştığını söyleyen Şahin, “Artık 7/24 gazetecilik yapıyoruz. Günün her saatinde başka bir olay var. 18 yıldır gazeteciyim bu dönem kadar zorlandığım olmamıştır diye konuştu.

Yeni internet yasası hakkında sorulan bir soruya cevap veren Abdurrahman Dilipak, internetin yasayla sınırlandırılamayacağını söyleyerek, “İnternet yasayla sınırlandırılamaz. Bunlar uygulanabilir şeyler değil. İktidar belli kampanyalara karşı elinde bir koz olsun istiyor. Caydırıcı bir yasa değil olabilir. Ancak muhalefetin yaygara kopardığı kadar bir şey yok. İktidarın bunu bu kadar gündem yağması saçma” dedi.