Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Geçit Töreni Düzenlendi

1

 

Atatürk Kültür Merkezi (AKM) törene, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan, TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Başbakan Ahmet Davutoğlu ve eşi Sare Davutoğlu, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel ve eşi Kamuran Özel, Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Başbakan Yardımcıları Bülent Arınç, Ali Babacan, Yargıtay Başkanı Ali Alkan, Danıştay Başkanı Zerrin Güngör, Avrupa Birliği Bakanı Volkan Bozkır, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hulusi Akar, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Bülent Bostanoğlu, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Akın Öztürk, Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Abdullah Atay ile diğer yetkililerin katıldığı töreni, yabancı misyon şefleri, subay ve astsubaylar ile çok sayıda vatandaş izledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, AKM’ye gelişinin ardından üstü açık klasik bir otomobille halkı ve tören birliklerini selamladı. Erdoğan’a otomobilde Genelkurmay Başkanı Orgeneral Özel eşlik etti. Selamlama geçişinde atlı tören birlikleri ile Cumhurbaşkanlığı Koruma Müdürlüğü motosikletli ekipleri de görev aldı.

Tören, Erdoğan’ın şeref tribününde yerini alması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.

Kara Harp Okulu’ndan mezun olarak bugün TSK saflarında göreve başlayan iki teğmen, ”en genç subaylar” adına konuşma yaptı.

Geçit töreni, Türk Silahlı Kuvvetleri paraşüt takımının 3 bin metre yükseklikten yaptıkları paraşüt atlayışlarıyla başladı. Paraşütçüler, atlayışlarında Sahil Güvenlik Komutanlığı, Jandarma Genel Komutanlığı, kuvvet komutanlıkları, Genelkurmay Başkanlığı flamaları ile Cumhurbaşkanlığı forsunu da taşıdı. Paraşütçülerin Türk Bayrağı ve Atatürk posteriyle inişine vatandaşlar büyük sevgi gösterisinde bulundu. Atlayışların tamamlanmasının ardından paraşütçüler, Türk Bayrağı ile Atatürk posterini şeref tribününün önüne gelerek açtı.

Tören, TSK Armoni Mızıkası, kara, deniz ve hava kuvvetleri komutanlıkları ile Jandarma Genel Komutanlığından oluşan Karma Bando’nun geçiş için pistte yerini almasıyla devam etti.

Bandonun hemen ardından Tören Kıta Komutanı ve karargah askerleri, gaziler ile sancaklar, Türk Silahlı Kuvvetler Onur Taburu şeref tribünü önünden resmi geçiş yaptı.

Atatürk posteri ve Türk Bayrağı’nın taşındığı resmi geçitte, Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayı, özel birlik ve Barış Gücü Taburu askerleri de görev aldı.

Resmi geçit, Astsubay öğrenci taburları, Kara Harp Okulu Öğrenci Alayı, GATA Öğrenci Taburu’nun geçişiyle devam etti.

Bunları Çanakkale Savaşı, Kurtuluş Savaşı, Kore Savaşı ve Kıbrıs Barış Harekatı gazilerini temsil eden askerlerin yer aldığı ”Tarihi Bölük”ün geçişi izledi.

Atlı Tören Kıtası’nın geçişi ile süren tören TSK Mehteran Birliği geçişiyle devam etti. Mehteran Birliği, izleyicilerden büyük alkış aldı.

Törende, jandarma ekipleri geçiş yaparken TSK’ya ait hava unsurları da tören alanı üzerinden uçtu. Helikopterlerin arasında milli imkanlarla üretilen ATAK helikopterleri de yer alırken, Türk Silahlı Kuvvetleri envanterine yeni alınan Havadan Erken İhbar ve Kontrol Uçağı (HİK) ile A400M Atlas uçağı da törende ilk defa görev aldı.

Türk Hava Kuvvetlerine bağlı F-16 ve F-4 uçaklarının gösterisi sırasında alandan yerli imkanlarla üretilen ”Kasırga” çok namlulu roketatar sistemleri ile “Fırtına” obüsleri de geçiş yaptı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, geçit törenini ayakta izledi.

Tören, Türk Hava Kuvvetleri Akrobasi Timi ”Türk Yıldızları”nın gösterisiyle sona erdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan ve protokol üyeleri Türk Yıldızları’nın gösterisini büyük beğeniyle izledi. Akro timin gösterisi Şeref Tribünü ve töreni izleyen vatandaşlarca uzun süre alkışlandı.

Gösteri sonunda, Türk Yıldızları’nın “1 Numarası” Hava Pilot Yüzbaşı Osman Yığcı’nın uçuş sırasında telsizden yaptığı kutlama anonsu alandakilere dinletildi.