Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Google Sansürü

1

 

Unutma yasası nedeniyle yoğun günler yaşayan Google 250.000 sayfayı kazayla sansürledi.

Avrupa Birliği, internet kullanıcılarının dilerlerse kendilerini Google üzerinden sileceklerini söylemişti. Google’a bir dilekçeyle başvrurup, kaldırılmasını istediğiniz sayfayı belirtmeniz yeterli. Bu talepler üzerine hakkınızda yazılan kötü şeyleri, artık görmek istemediğiniz eski profillerinizi aramalardan çıkarabiliyorsunuz. 2 ay içerisinde 400.000 kişi bu yasadan faydalanmak için Google’a başvurdu.

Avrupa Birliği’nin baskısı üzerine Google, tam araştırma yapmadan 250.000 sayfaya sansür getirdi. Google Avukatı David Drummond “Bu sayfalar arasında haksızca arama sonuçları arasından çıkarılan adresler olabilir” dedi. Drummond, sayfaları tekrar düzenleyeceklerini bundan sonra da daha dikkatli davranacaklarını söyledi. İsim benzerlikleri, ya da yanlış yönlendirmeler yüzünden şikayet üzerinde herkesin web sitesi sansürlenebiliyor.