Güzel Sohbet Nasıl Olmalıdır

Güzel Sohbet Nasıl Olmalıdır

 

Merhaba arkadaşlar Güzel Sohbet Nasıl Olmalıdır konu başlığımız olarak bugün bunu uygun buldum öncelikle sohbet nedir sohbet iki insan veya bir kaç kişinin bir araya gelerek yapılan muhabbetler ve insanların iletişim aracıdır.

Lakin birde her insanda bulunan konuşma yeteneği vardır kimileri sırf konuşmak için konuşur,kimileri ise konuşmayı kendine bir sanat bilmiş erkanı,üslubu ile konuşur,yani konuşma adabı derler.

Türkiye genelindeki şehirlerimizden veya Dünya genelinde yaşayan insanlarımız bulundukları yörelerin şiveleri ile konuşurlar her ne kadar şiveleri değişik olsa,da şivenin konuşmadaki adap ile alakası yoktur.

Genel olarak hepimiz her yerden insanlar ile karşılaşıyoruz ve sohbet ediyoruz örneğin İstanbul şivesi ile Antep şivesi bir olamaz çok fark vardır arasında burada önemli olan karşıdaki insanlar ile iletişime geçerken konuşmadaki nezaket,zariflik ve saygı önemlidir.,

Güzel Sohbet Nasıl Olmalıdır Ve Nelere Dikkat Etmeliyiz

 

Yetişkin bireyler olarak hepimiz nerede nasıl davranacağımızı biliyoruz bu reel ortamlarda veya sanal ortamlarda, sosyal paylaşım platformlarında,yüz,yüze telefonda fark etmez her ortamda iletişimlerimiz ilk önce saygılı olmalıdır,bir topluma girdiğimizde evvela ilk işimiz nazik bir şekilde selam vererek başlamalı ve hal hatır sormakla devam eder.

Karşımızdaki sohbet ettiğimiz kişi ile daima yüzüne bakarak konuşmalıyız,ki kendisini ne kadar önemle dinlediğimizi hissettirmeliyiz,ve asla konuşurken sözünü böl-memeliyiz,ve hep kendimizi ön plana çıkartarak hep ben diye konuşmaktan kaçınmalıyız.

Ve her ne olursa,olsun karşımızdaki kişi büyük yada küçük güler yüzle hafif bir tebessümle sohbete devam etmeliyiz,karşılaştığımızda verdiğimiz hoş bir selam gibi ayrılırken-de tatlı bir veda ile gülümseyerek ayrılmalıyız.

Birde sanal ortamlardaki iletişimlerimiz-den kısa bir örnek verelim örneğin sohbet odalarına giriş yaptığımız dada ora-dada toplu insanların bulunduğunu unutmayarak odaya selam vererek girmeliyiz tıpkı reel ortamdaki saygımızı buralarda da koruyarak insanlara karşı sevgi dolu,hoş görülü yaklaşmalıyız.

Bazen dikkat ediyorum gözlemlerime dayanarak konuşmak gerekir ise özelikle erkek arkadaşlarımızın bu tür ortamlarda kendilerini kaybederek hoş olmayan tavırlar sergileyerek ne konuştuklarını bilmemekteler,kaba tabirler bazen üsluba yakışmayan sözler,ve buna benzer  daha neler fazla söze gerek yok zaten unutmayalım-ki tatlı dil,güler yüz her kapının anahtarıdır.

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.