Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

HAZRET-İ ÖMER’İN OĞLUNA NASİHATİ

 

HAZRET-İ ÖMER’İN OĞLUNA NASİHATİ

 

 Sohbet platformu olarak dini bilgiler vermeye her zaman özen gösteriyoruz. Yıllardır bizi takip edenler çok iyi bilmektedirler. Dini bilgiler kategorisi olarak HAZRET-İ ÖMER’İN OĞLUNA NASİHATİ isimli makale ile sizlerleyiz. Hz.Ömer’in oğlu Abdullah’a ne gibi nasihat verdiğini bu makalemizde tam manası ile öğreneceksiniz.

Hazret-i Ömer, oğlu Abdullâh’a şöyle bir mektup yazdı:

“Sana Allâhü Teâlâ’dan korkmanı tavsiye ediyorum.

Kim Allah’tan korkarsa Allâhü Teâlâ onu korur.

Kim Allâhü Teâlâ’ya tevekkül ederse Allâhü Teâlâ ona kâfidir.

Allâhü Teâlâ ihlâsla ödünç verene; rızâsı için (zekat ve sadaka vererek, malını hayırda harcayarak) infakta bulunana mükâfatını verir.

Nimetine karşı şükredene nimetlerini arttırır.

Takva, (dâimâ) gözünün önünde bulunsun, amelinin direği, kalbinin cilası olsun.

Niyeti (hâlis) olmayan kimsenin ameli yok demektir.

Allâhü Teâlâ’nın emrine itâat etmek ve ona yaklaşmak niyetiyle amel etmeyene hiçbir ecir (sevap) yoktur.

Merhameti olmayanın malı olmaz.

Eskisi olmayanın da yenisi olmaz.” (Kenzü’l-Ummal)

İşte tüm bu nasihatlar HAZRET-İ ÖMER’İN OĞLUNA NASİHATİ olarak bilinmektedir. Şimdi ise bir başka konu ile makalemize devam ediyoruz.

 

LİVÂÜ’L-HAMD: HAMD SANCAĞI

 

Allâhü Teâlâ, Peygamber Efendimiz Muhammed Mustafâ’ya (sallallâhü aleyhi ve sellem) Livâü’l-Hamdi (Hamd Sancağını) vermiştir. Kıyâmet gününde hamd ehli olanlar (Allâhü Teâlâ’ya hakkıyla hamd edenler); bütün peygamberler, evliyâlar, şehîdler onun altında toplanırlar.

Livâü’l-Hamd’de üç satır yazılıdır:

Birinci satır, rahmet âyeti yani “Bismillâhirrahmânirrahîm”dir. Zira Allâhü Teâlâ, Muhammed Mustafa’yı (sallallâhü aleyhi ve sellem) âlemlere rahmet olarak gönderdi.

İkinci satır, “Elhamdülillâhi Rabbi’l-âlemîn dir. Zîrâ, hamd kapısı Muhammed Aleyhisselâm ile açıldı. Onun için adı “Ahmed” oldu ki en çok hamd eden demektir.

Üçüncü satırda: Kelime-i tevhîd, yani “Lâ ilâhe illallah Muhammedün Resûlullâh” yazılıdır.