Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Hire’nin fethi

2

Iyi geceler sevgili javasız sohbet kullanicilari. Gecenin bir yarisida olsa sabahin ilk saatide olsa bizler her zaman siz kullanicilarimiz icin yepyeni bilgilerle sitemizi güncelliyor ve her an yeni paylasimlar yapiyoruz. Simdi sizlere Hire’nin fethini anlatacagiz. Chat siteleri icerisinde bizlerle olmaya devam edin diyor ve hemen konumuza basliyoruz.

Hazret-i Ebûbekir’in hilafeti zamanında Hâlid bin Velîd (r. a.), Hîre’yi fethetmiştir. (Hîre bugün Irak’ın Necef iline bağlı bir kaza merkezidir.)

Hazret-i Hâlid, Hîreliler’in etrafını çevirerek iyice sıkıştırıp hücum etmeye başlayınca Hîreliler cizye vermek üzere eman dilediler. Eman verildi.

Beldenin ileri gelenleri Hazret-i Hâlid’in huzuruna geldiler. Çok uzun yaşayanlardan meşhur Abdü’l-Mesîh de onlarla birlikte olup sözcüleri idi.

Hazret-i Hâlid, ona “Kaç sene yaşadın?” diye sordu.

“Bir kaç yüz sene!” dedi.

Acaip ne gördün diye soruldu:

“Hîre ile Şam arasında köyler dizilmişti. Bir kadın yanına yalnız bir çörek alıp Hîre’den Şam’a kadar emniyet içinde giderdi.” dedi.

Sonra cizyenin miktarı tâyin edildi. Hîreliler, her sene yüz doksan bin altın vermeğe razı oldular. Hz. Hâlid, cizyeden başka Abdü’l-Mesih’in kızı Kerame’nin, Hz. Şerîk’e teslim edilmesini de şart kıldı.

Bu şartın konulmasının sebebi ise şu idi:

Hazret-i Şerîk, Kerame’yi daha önce görmüştü. Peygamber Efendimiz (s.a.v.), ümmetinin İran’ı ve Hîre’yi fethedeceğini müjdelediği zaman Hazret-i Şerîk de orada bulunuyordu. Kerame’nin kendisine verilmesini istedi. Peygamberimiz (s.a.v.) de verileceğini vaad etti.

Hîre fetih edilince Şerîk (r.a.), Hazret-i Hâlid’in huzuruna şâhitler ile gelerek Peygamberimizin vaadini isbat etti. Hazret-i Hâlid bu vaadi yerine getirdi. Hîreliler Kerame’yi getirdiler ve Hazret-i Hâlid onu Şerîk’e (r.a.) teslim etti. Böylece Peygamberimizin vaadini de yerine getirdi.