Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Hızlı Tren Geliyor

Ankara-İstanbul yolunu yaklaşık 3 saate indirecek Yüksek Hızlı Tren’de test sürüşü mart ayında başlayacak. Hattın, hizmete girdiğinde günde 50 bin yolcu taşıması planlanıyor

İzmit ve Gebze’de de duracak olan Yüksek Hızlı Tren (YHT) hattı için geri sayım başladı. Çalışmaların hızla devam ettiği hatta mart ayında test sürüşleri başlayacak. Devlet Demiryolları Genel Müdürü Süleyman Karaman, Ankara-İstanbul hattında, Piri Reis test treniyle mart ayı başından itibaren aralıksız test seferlerine geçileceğini, çok kısa süre sonra da hattın açılışının yapılacağını söyledi.

Ankara-İstanbul YHT hattının ölçüm testleri, dünyadaki 5-6 adet test treninden biri olan Piri Reis Treni ile yapılıyor. 35 milyon lira değerindeki YHT seti üzerine 14 milyon lira ek harcama yapılarak monte edilen ölçüm cihazlarından oluşan Piri Reis, 50 değişik ölçüm yapabiliyor. Yapımı tamamlanan Eskişehir-İstanbul arasındaki 247 kilometrelik bölüm testler tamamlandıktan sonra hizmete hazır hale gelecek ve mart ayı içerisinde hattın açılışı yapılacak.