İhyaü ulumid-din kitabı

 

Bu mübarek cuma sabahından tüm javasız sohbet kullanıcılarına günaydın dileklerimizle makalemize başlıyoruz..

Şeyh Ebulhasen bin Harzem, İmâm Gazâlî’nin İhyâu Ulûmiddîn kitabını okuduğunda “Bu sünnete muhâliftir” deyip Mağrib beldelerinde ne kadar İhyâ kitabı nüshası varsa hepsini yakılmak üzere toplatır.

Bu sırada Şeyh Ebulhasen rüyasında Resûl-i Ekrem Efendimiz’i (s.a.v.), Hazret-i Ebûbekir ve Hazret-i Ömer’le birlikte görür. İmâm Gazâlî, elinde İhyâ kitâbı ile huzurda:

“Yâ Resûlallâh, işte şu zattan davâcıyım, kitabıma bakınız. Şu zâtın zannettiği gibi sünnetinize muhâlif ise ben Allâh’a tevbe ediyorum. Eğer beğenirseniz sizin sünnetinize uymamın bereketiyle hasmımdan hakkımı alınız” der.

Peygamberimiz (s.a.v.) İhyâ kitabına sayfa sayfa başından sonuna kadar baktıktan sonra: “Vallâhi bu pek güzel bir şeydir” buyurur. Sonra kitabı Hazret-i Ebûbekr-i Sıddîk’a ve Hazret-i Ömer’e verir. Onlar da tedkîk edip beğenirler.

Bunun üzerine Resûlullâh Efendimiz (s.a.v.) Şeyh Ebulhasen’in seksen sopa ile cezalandırılmasını emreder. Beş sopa vurulunca Hazret-i Ebûbekir şefâatçi olup:

“Yâ Resûlallâh, belki şu zât bunu senin sünnetine muhâlif olduğunu zannetmiş, zannında hata etmiştir” der. İmâm Gazâlî, Hazret-i Ebûbekr’in şefâatini kabûl edip râzı olur.

Şeyh Ebulhasen uyandığında sopanın izlerini sırtında bulur ve olanları bütün herkese bildiririr. Vurulan sopaların tesiri ve acısı bir ay geçmez, hasta yatar. Bu sırada hatasının affı için Allâhü Teâlâ’ya duâ edip Peygamberimiz’in (s.a.v.) şefâatini ister. Bir ay sonunda yine Peygamberimiz’i (s.a.v.) rüyâsında görür, mübârek elleriyle sırtını meshedince iyileşip eski sıhhatine kavuşur. Bundan sonra İhyâ kitabını insaf gözüyle tekrar okuduğunda mahzurlu hiçbir şey olmadığını anlar ve İhyâ’nın tamâmen kitap ve sünnete muvâfık olduğunu görür. (İmâm Suyûtî, Teşyîdü’l-erkân)

Okunma Sayısı ; 189 views

İhyaü ulumid-din kitabı Benzer Yazılar

Javasız sohbet Zulüm Bu güzel pazar sabahından herkese günaydın. Zulüm nedir ve dindeki olayları nelerdir bunu tam manasıyla öğreneceğiniz
Haccın mükafatı cennettir Haccın mükafatı cennettir 15 Temmuz günü yine sizlerleyiz. Bu gün Haccın mükafatı cennettir isimli konuyu işleyeceğiz.
  Israf haramdır Yeyiniz, içiniz ama israf etmeyiniz Merhaba arkadaşlar.. Bir kaç günlük aradan sonra yine sizlerle olmanın keyfi içerisindeyiz.
Kadir gecesinin faziletleri Kadir gecesinin faziletleri Bu gece içerisinde bulunduğumuz Ramazan ayının 27. gecesi ve mübarek Kadir gecesi.. Bu mübarek
HAZRET-İ ÖMER BEYTÜLMAL’DAN BORÇ ALAMADI HAZRET-İ ÖMER BEYTÜLMAL’DAN BORÇ ALAMADI Ramazan-ı şerifin son haftasına girdiğimiz bu hafta başında

Toplam 0 Yorum Yapılmış

Alttaki formu doldurup yorumunuzu ekleyebilirsiniz
*

İhyaü ulumid-din kitabı Etiketler

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.
Javasız Sohbet | Mobil Sohbet | Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.