Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

IŞID Parmağımı Var

1

 

Suriye’deki iç savaşla birlikte yaşanan otorite boşluğunda El Kaide’nin çatısı altında doğan Irak Şam İslam Devleti’nin (IŞİD) insanlıkla bağdaşmayan eylemleri tüm hızıyla sürüyor.
Uzmanların, ‘halen bölgenin en tehlikeli terör örgütü’ değerlendirmesini yaptığı radikal İslami terör örgütü IŞİD, Musul’u ele geçirdikten sonra Kürtlerin yoğun olarak bulunduğu Kobani bölgesini hedefe aldı.
Bölgeden gelen haberlerde IŞİD’in büyük bir silahlı güçle Şanlıurfa’nın hemen karşısında yer alan, Suriye topraklarındaki Kobani’ye saldıracağı ve PYD unsurlarının bulunduğu yerleşim alanlarını kontrolü altına alacağı bilgileri yer alıyor.
IŞİD, son olarak Musul’da yaşayan Hristiyanlar’a “kenti terk et” çağrısı yapmaya başladı. Kentteki Süryani Katolik Metropolitlik Merkezi, örgüt elemanlarınca ateşe verildi. Tüm Hristiyanları din değiştirmeye zorlayan örgütün, Irak’ın devrik lideri Saddam Hüseyin’e ait köşkleri ‘işkence merkezi’ olarak kullanmaya başladığı bölgeden gelen haberler arasında.
IŞİD’in rehin aldığı Alevi, Şabak ve Ezidi Kürtlere işkenceler yaptığı, Müslümanlığı kabul etmeyenleri öldürdüğü iddia ediliyor.
Savaşın yarattığı belirsizlik ortamında El Kaide’nin bağrından çıkan IŞİD’in, bölgede etkinliği bulunan ülkelere yönelik tehditleri de tüm hızıyla devam ediyor. Örgütün yarattığı tablo her geçen gün daha da kötüye gidiyor.