Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Kabirleri ziyaret ediniz

 

Javasız sohbet bu gün sizlere kabir ziyaretinin önemini ve peygamber efendimizin bu konudaki hassasiyetini anlatan bir makale ile geliyor..

Kabir, insanın dünya ile âhiret arasında meskeni, kıyâmete kadar durağıdır. Zaman zaman kabirleri ziyârete gitmeliyiz. Salih kimselerin kabirleri de bereketlenmek için ziyâret edilir. Uzak bir yerde bulunmuş olsalar dahi, bu yolculuğa katlanmak mendubdur.

Peygamber Efendimiz (s.a.v.) “Kabirleri ziyâret ediniz. Çünkü onlar size âhireti hatırlatır.” buyurmaktadır. (Sünen-i lbn-i Mâce)

Peygamber Efendimiz (s.a.v.) (Medine’deki) Bakî’ mezarlığını ziyaret ederken şöyle selâm verirlerdi: “Esselâmü aleyküm, dâre kavmin mü’minin ve innâ inşâallâhü bikum lâhikûn.” (Tercümesi: Ey müminler yurdunun sakinleri! Bizler de inşallah sizlere kavuşacağız.)

Kabirleri ziyaret edip ibret almalı, vaktiyle hayatta olan birçok kimselerin topraklar içinde kalmış olduğunu görmeli, âhiret âlemini düşünmelidir. Üç beş günlük dünya hayatı için birtakım günahları işlememeli, hakiki istikbâli düşünerek gaflet içinde yaşamaktan kurtulmalıdır.

Dinimizde kabirleri ziyâretin usûlü ve âdâbı vardır. Kabirleri çiğnememeli, selam vermeli; Fâtiha, İhlâs, Yâsin-i Şerif sûrelerini ve salevât-ı şerife okuyup ruhlarına hediye etmelidir. Diğer Müslümanlar için de okuyup bağışladıktan sonra kendisinin de âkıbetinin bu hale geleceğini hatırlayıp mahzûn olarak dönmelidir. Hususiyle Yâsîn sûresini okumak çok sevaptır. Bu yüzden Allâhü Teâlâ’nın ölülerimize kolaylık vereceği, okuyana da, ölüler sayısınca sevab yazılacağı Hazret-i Ali’den (kerremallâhü vecheh) ve Hazret-i Enes’den (radıyallâhü anh) rivayet olunmuştur.

Kabristanda gülmek, yemek içmek, lüzumsuz laflar etmek Müslümana yakışmaz.

Peygamber Efendimizin (s.a.v.) annesi Hz. Âmine’nin kabrini ziyâreti:

Peygamber Efendimiz (s.a.v.), Hudeybiye sulhunun yapıldığı seferde, Mekke’ye giderken annesi Âmine validemizin vefât ettiği Ebvâ Köyü’ne uğradılar. Annesinin kabrini ziyâret için Allâhü Teâlâ’dan izin verilince ziyâret ettiler, kabrin üzerini eliyle düzeltip ağladılar. Yanındakiler de ağladılar. Niçin ağladığı sorulunca:

“Rahmet duygusu beni rikkate getirdi de ağladım!” buyurdular.