Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Kalbin Mühürlenmesi

Bakara suresinin 7. ayeti kerimesinde mealen Allah kalplerini ve kulaklarini mühürlemis buyrulmustur. Kalp nasil mühürlenir? Üzeri mühürlenmek zarf kalp örtü ve kapi gibi seylerle olur. İnsanlarin kalpleride ilim ve marifetin zarfi ve kabi gibidir. Ne kadar idraklerimiz varsa orada saklidir. Kulakda bir kapi gibidir. İsitilen gaybe dair haberler isitmekle bilinir. Binaenaleyh kalbin mühürlenmesi zarfin mühürlenmesine kulagin mühürlenmesi kapinin mühürlenmesine benzer.

Resulullah efendimiz s.a.v buyurdular ki; bir kul ilk günah isledigi zaman kalpde kara bir leke olur. Eger sahibi pisman olur tövbe ve istigfar ederse kalp yine parlar. Etmez ve tekrar günah islerse o lekede artar. Nihayet arta arta bir dereceye gelirki leke bir kilif gibi bütün kalbi kaplar.

Bu hadisi serif gösteriyorki günahlar ard arda devam ettikce kalpleri bir kilif gibi kaplar. Ve iste o zaman Allahu teala onlarin kalplerini mühürlemistir. Bakara suresi 7. ayeti kerimesinde buyruldugu gibi Allah tarafindan mühürlenmistir.

O siyah leke kalbe basilip mühürlenir. Üzerine silinmesi mümkün bir mürekkp dökülmüs cilali kagit gibi iken bundan sonra silinmez hale gelir ve insanin ikinci bir tabiati olur. Ne silinir ne cikar ve o zaman ne iman yolu kalir nede küfürden kurtulmaya care. Lakin böyle olmasinda cebir yoktur. Kulun kendi yaptigi amelin neticesidir.

Bu hadis ve ayet aliskanlik meselesini ne güzel izah eder. Aklin ve dinin kiymetinin aliskanlik kazanmaya devam etmekle oldugunu ne güzel anlatir. Bu nokta terbiye meselesinin sirridir. Bir günahla israr etmekle israr etmenin farkida bundandir. Harami helal saymanin küfür olmasida bununla alakalidir.