Kendisini Patlattı

Gazze’de çok çarpıcı bir gelişme yaşandı. Vücuduna patlayıcı saran bir Filistinli, İsrail tankını kullanılamaz hale getirdi. Patlamada eylemci hayatını kaybetti.Perşembe günü kara saldırılarının başlamasının ardından hayatını kaybedenlerin sayısı 425’e ulaştı. Son saldırılarda Hamas yetkililerinden  Halil el-Hayye’nin oğlu, gelini ve 2 torunu yaşamını yitirdi
Kassam Tugayları, Gazze’nin doğusunda bulunan Tufah mahallesinde 14 İsrail askerine kurulan pusu sonucu 8 İsrail askerinin daha öldürüldüğünü açıkladı. İzzeddin Kassam Tugayları’nın son açıklamasıyla birlikte öldürüldüğü iddia edilen İsrail askeri sayısı 23’e çıktı.
Kassam Tugaylarından yapılan yazılı açıklamada, İsrail askerlerine yönelik mayınlı pusu kurulduğu belirtilmişti.
İsrail ordusundan yapılan yazılı açıklamada ise dün gece 13, toplamda ise 18 askerin hayatını kaybettiği duyuruldu.
İsrail basınında askerlerin fotoğrafları yayımlandı.
Al Jazeera Filistin büro müdürü Velid Ömeri, Netanyahu’nun orduyu Gazze’nin derinlerine sokmakla askeri kayıpların artmasından korktuğunu söyledi.
Ömeri’ye göre, askeri kayıpların artması Netanyahu’ya verilen desteği alt üst edebilir. O yüzden İsrail, Gazze’deki ilerleyişini çok sınırlı bir şekilde sürdürüyor.
 Gazze’de, patlayıcı taşıyan bir Filistinlinin İsrail’e ait bir tankını  kullanılamaz hale getirdiği bildirildi. İzzeddin el-Kassam Tugayları tarafından yapılan yazılı açıklamada,  Gazze kentin doğusundaki Şucaiyye mahallesine girmeye çalışan bir İsrail  tankının, “Şuvaz 4” (alev) tipi güçlü patlayıcı taşıyan Kassam mensubu tarafından  kullanılamaz hale getirildiği belirtildi.
Açıklamada, direnişçinin eylemde hayatını kaybettiği ifade edilirken,  Tel Aviv’e 3 M75 tipi, Beer Şeva’ya (Biru’s-Seba) 8, Aşkelon’a (Askalan) 5 Grad  tipi füze atıldığı denildi.
İzzeddin el-Kassam Tugayları’ndan daha önce yapılan yazılı açıklamada,  Gazze Şeridi’nin Han Yunus kentinde 3, Şucaiyye mahallesinde 1 olmak üzere 4 ana  muharebe tankının (Merkava), patlayıcı ve tanksavarlarla imha edildiği  kaydedilmişti.
İsrailli askeri yetkililer, şu ana kadar 34 tünelden 12’den fazlasının imha edildiğini, tünellerden birinde askerlerini hedef alan bir saldırının da geri püskürtüldüğünü bildirdi. Tel Aviv hükümeti, tünellerin Gazze sınırından İsrail’e militan, patlayıcı ve silah sokmak için kullanıldığını öne sürüyor. Gazze, bu gece son günlerin en ağır hava bombardımanlarından birisini yaşadı.
İsrailli yetkililer, Gazze’den gelen bir füzenin Dimona’ya düşmesi sonucu 1 kişinin öldüğünü açıkladı. İsrail, kara operasyonunun başladığı Perşembe’den bu yana 200 hedefin vurulduğunu açıkladı. Çatışmaların başından bu yana Gazze’den İsrail’e 1760 füze fırlatıldığı, füzelerin çoğunun İsrail’in hava savunma sistemi tarafından etkisiz hale getirildiği belirtiliyor.
Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Eşref Kudra, son günlerde hastanelere gelen çok sayıda yaralının eldeki ilaçların büyük bir kısmını tükettiğini söyledi.
Kudra, hastanelerde önemli bir ilaç ve elektrik krizi yaşandığını belirtti.
BM Filistinli Mültecilere Yardım Kuruluşu UNRWA’nın sözcüsü Chris Gunness de Gazze’de UNRWA’nın kurduğu 43 sığınağa giden Filistinlilerin sayısının 50 bini geçtiğini söyledi.
Gunness, UNRWA’nın temel yardım maddelerinin tükenmek üzerinde olduğunu ifade etti.
Hamas Siyasi Büro Şefi Halid Meşal’in, Arap Birliği Genel  Sekreteri Nebil el-Arabi’in, Mısır’ın ateşkes girişimini görüşmek üzere yaptığı  Kahire davetini reddettiği belirtildi. Hamas’a yakın bir kaynaktan alınan bilgiye göre, Arabi, Meşal’i  arayarak, Mısır’ın ateşkes girişimini görüşmek üzere Kahire’yi ziyaret etmesini  istedi. Kaynak, Arabi’nin, Mısır’ı değil Arap Birliği’ni temsil ettiğini  belirten Meşal’in, bu teklifi resmi olmadığı gerekçesiyle reddettiğini söyledi.
Arabi’nin Meşal’i, Mısır’ın ateşkes girişimine onay vermesi için ikna  etmeye çalıştığını ifade eden Kaynak, Meşal’in teklifi kabul etmediğini ve bunun  Gazze Şeridi’ndeki direniş örgütlerinin ortak duruşu olduğunu kaydettiğini  aktardı. Kaynak ayrıca, direniş örgütlerinin, ateşkes konusundaki taleplerine  ilişkin dosyayı Türkiye, Arap Birliği ve Katar’a sunduğunu belirtti.
Mısır yetkilileri, Mısır’dan Gazze’ye girmeye çalışan yardım konvoyunun geçmesine izin vermedi. 500’den fazla insan ve 11 otobüsün bulunduğu konvoy Sina’ya kadar herhangi bir engelle karşılaşmadan gelmişti.
İsrail’in Gazze’ye karadan düzenlediği saldırılarda, 480 noktayı vurduğu, Filistinlilerin ise buna 265 roketle karşılık verdiği belirtildi.
İsrail Ordusu tarafından yapılan yazılı açıklamada, “kara operasyonunun başladığı günden bu yana 480 hedefin vurulduğu, buna karşılık Gazze’den İsrail’e atılan 265 roketin, 190’ının İsrail topraklarına düştüğü, 63’ünün ‘Demir Kubbe füze savunma sistemi’ tarafından imha edildiği” ifadelerine yer verildi.
Açıklamada, “Operasyonlar sırasında, 13 Filistinlinin de gözaltına alındığı” kaydedildi.