Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Koğuculuk haramdır

 

Bu günkü dini makalemiz koğuculuk ve fitne üzerine olacaktır. Javasız sohbet ile bu günkü dini makalemize hoşgeldiniz dedikten sonra makalemizi yazmaya başlıyoruz.

İnsanlar arasını bozmak için laf getirip götürerek birbirine düşürmeye (nemîme) koğuculuk; bu işi yapan kimseye de nemmâm yani koğucu denilir.

Peygamber Efendimiz (s.a.v.): “Nemîme nedir?” diye sordular. Ashâbı: Allah ve Resûlü daha iyi bilir, dediler. Peygamber Efendimiz (s.a.v.): “İnsanların arasını bozmak için birbirine laf taşımaktır.” buyurdular.

Koğuculuk haramdır, en büyük günahlardan ve cemiyet için en büyük musibetlerdendir. Kaçınılması lazım gelen bir kusur olarak görülmemesi ve insanlar arasında yayılması daha büyük bir felakettir. Koğucu, kabirde azaba uğrar, kıyâmet gününde de Allâhü Teâlâ’nın rahmetinden ümitsiz kalır, cehenneme atılır. Bundan dolayı koğuculuk yapanlar, ölmeden önce yaptıklarına pişman olup tevbe ve istiğfar etmelidir.

FİTNE BÜYÜK GÜNAHTIR

Kölesini satan adam müşterisine:

“Hiç bir kötülüğü ve kusuru yoktur. Fakat koğuculuk yapar (insanlar arasında laf getirir götürür)” dedi. Müşteri bu kötü huyuna ehemmiyet vermeyip onu satın aldı. Bir müddet geçtikten sonra köle, efendisinin hanımına:

“Kocan seni sevmiyor. Başka biriyle evlenmek istiyor. Onun seni sevmesini ister misin?” dedi. Kadın da “Evet” deyince, “Eline bir ustura al ve kocanın sakalından bir tutam kes, getir” dedi. Sonra köle adamın yanına gidip: “Hanımın başka birisini seviyor. Seni de öldürmek istiyor. Bunu gözlerinle görmek istiyor musun?” dedi adam “Evet” deyince “Gece uyuyormuş gibi yap.” dedi.

Adam gece uyuyormuş gibi beklerken hanımı, elinde ustura ile sakalından bir tutam kesmek üzere yanına geldi. Hanımını elinde ustura ile gören adam, kendisini öldürmek için geldiğini zannetti. Hemen elinden usturayı aldı ve hanımını öldürdü. Kadının öldürüldüğünü duyan yakınları gelip onlar da adamı öldürdüler. Daha sonra iki aile arasında kan davası çıktı, birbirlerini öldürdüler. (Tenbîhu’l-Gâfilîn)