Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Korsan Önerge

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin önceki gün gerçekleştirilen 65’inci birleşiminde Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu’yla alakalı yasa teklifleri gündem konusuydu. Görüşmelerde aktif olarak söz alan MHP Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan ve bazı milletvekilleri, 560 sıra sayılı kanun teklifinin 19’uncu maddesinde yer alan kamu çalışanlarının görevlerini yerine getirmemesi halinde zarar gören şahsın çalışan aleyhinde tazminat davası açabilmesini sağlayan değişikliğe yönelik itiraz etti. Saatlerce süren görüşmelerin onuncu oturumunda söz alan Türkkan, HSYK’ya yönelik kanun değişiklikleri hakkında “Korsan önergelerle, korsan kanunlar yapmaya çalışıyoruz” dedi.

Görüşmelerin oldukça uzun sürdüğünü ve saatin gece 3.45 olduğunu belirten Türkkan, “Korsan önergelerle korsan kanunlar yapmaya çalışıyoruz. Bu TBMM’ye gerçekten yakışmıyor. Bu madde, hâkimlerin kararlarından dolayı zarara uğrayanların doğrudan hâkimler aleyhine tazminat davaları açabilmesine olanak sağlıyor. Başbakan hâkimleri ve savcıları korumak ve onları tazminat ödemekten kurtarmak için aleyhlerine tazminat davası açılamayacağı düzenlemesini yapıp o dönemde yürürlüğe soktu. Şimdi buradan Başbakan’a soruyorum. Yaklaşık üç yıl önce hâkimler ve savcıların kişisel kusur, haksız fiil veya diğer sorumluluk sebeplerine dayanılarak da olsa, aleyhlerine tazminat davası açılmayacağı düzenlemesini de yapan siz değil miydiniz” ifadelerini kullandı.

HSYK’ya yönelik değişiklik tekliflerinin hırsızlıkları örtmek olduğunu iddia eden Türkkan, “Adalet Bakanı ‘Kesinleşmiş davalar bundan etkilenmeyecektir’ diyor ama bizim anladığımız şu: Özel yetkili mahkemeleri kaldırmak demek, tüm PKK ve KCK’lılara yeniden yargılama yolunu vermek demektir, onların affedilmesi demektir. Bunun ismi, örtülü bir aftır. Hırsızlıklar, dümenler, dalavereleri örtmek için, örtbas etmek için yaptığınız bu düzenleme tam anlamıyla yargıya müdahaledir. Halkımızı kandırıp 17 Aralık sonrası AKP iktidarının siyasal itibarını kurtarmak amacıyla yapılan gayri samimi bir düzenlemedir” şeklinde konuştu.