Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Korsana Savaş

1

 

Korsan kısa süre öncesine kadar internet gerçeğiyken, markaların baskısıyla yasak içerikler içerisinde yer aldı. Türkiye, Rusya, Çin gibi korsanın çok tercih edildiği ülkelerde, indirme sitelerine ulaşmak için Google’dan basit bir arama yapmak bile yeterliydi. Piratebay gibi korsanın en yaygın olduğu siteleri kapatan markalar içerikleri internetten silmek için her yolu deniyor.

Google’la yapılan baskı üzerine, arama motoru her gün korsan içerikli siteleri bünyesinden silmeye başladı. Telif hakkı koruma kuruluşu DMCA’in açtığı dava sonucu Google her gün korsan içerikli siteleri arama motorundan siliyor. Google’dan yapılan açıklamaya göre her gün 1 milyondan fazla arama sonucu arama motorundan kaldırılıyor. DMCA, BDI gibi firmaların talepleri üzerine şimdiye kadar Google’dan 30 milyona yakın sayfa kaldırıldı. Google’la iletişime geçen 4.457 tane telif hakkı sahibi bulunuyor. Google korsan içerik dağıtan 47 bin siteyi kara listeye aldı.