Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Kuran-ı Kerim kıyamet günü şefaat eder

Kuran-ı Kerim kıyamet günü şefaat eder

Kuran-ı Kerim kıyamet günü şefaat eder

Kuran-ı Kerim kıyamet günü şefaat eder

Kuran-ı Kerim kıyamet günü şefaat eder isimli makalemiz ile bu günde javasız sohbet ailesi ile birlikteyiz. Bu mübarek gün ve gecelerde okunmasının daha çok faziletli olduğu yüce kitabımızı en fırsatta okumamız dileğiyle makalemize başlıyorum.

Resûlullah Efendimiz (s.a.v.) buyurdular:

“Kur’ân-ı Kerîm’i okuyunuz! Zira o, kıyâmet gününde kendisini okuyanlara şefâatçi olarak gelecektir.” (S. Müslim)

“Oruç ve Kur’ân-ı Kerîm kıyâmet gününde şefâat ederler. Oruç der ki: ‘Yâ Rabbi, ben onu gündüz yemekten, içmekten ve nefsinin arzularından alıkoydum, beni bu kuluna şefâatçi kıl.’ Kur’ân-ı Kerîm der ki:

‘Yâ Rabbi, ben bu kulunu gece uykusundan alıkoydum, beni ona şefâatçi kıl…” (Müsned-i Ahmed)

“Muhakkak Kur’ân-ı Kerîm şefâat eder, şefâati de kabûl olunur. Ancak doğruyu beyân eder ve doğruyu tasdîk eder. Kur’ân-ı Kerîm kıyâmet gününde her kime şâhitlik etmezse Allâhü Teâlâ onu yüzüstü cehenneme atar.” (Ebû Avâne) “Kıyâmet gününde Kur’ân-ı Kerîm şefaat eder ile dünyâda iken amel eden; emrettiklerini tutan, yasakladıklarını terkeden Kur’ân ehli gelirler. Bakara ve Âl-i İmrân sûreleri bu kimsenin önüne geçerler; onun Kur’ân ehlinden olduğunu beyân ederek onun için mücâdele ve onu müdâfaa ederler.” (S. Müslim)

“Bu Kur’ân’ı okuyun. Çünkü Allâhü Teâlâ size her harfine on hasene (ecir, mükâfat) verecektir. Ama şunu bilin ki ben size ‘elif, lâm, mîm’ bir harftir, demiyorum. Lâkin ‘elif’ bir harftir, ‘lam’ bir harftir, ‘mim’ bir harftir.” (S. Tirmizî)

İmam Suyûtî der ki: “Kur’ân-ı Kerîm’i, Ramazân-ı Şerîf’te okumak diğer zamanlarda okumaktan daha faziletlidir. Zira bu ayda yapılan namaz, zikir, sadaka vesâir bütün nâfile ibâdetler diğer aylarda yapılan bir farza denktir. Bu ayda edâ edilen bir farz, diğer aylarda edâ edilen yetmiş farz gibidir.”

Fakîh ve âlim zâtlardan Muhammed Tetâî Şerhu’r-Risâle’sinde der ki: Kur’ân’ı ezberinden abdestsiz olarak okuyana her harfine on sevap verilir. Abdest ile namaz haricinde okursa her harfine elli sevap verilir. Namaz içinde oturarak okursa her harfine elli sevap, namaz içinde kıyâmda okursa her harfine yüz sevap verilir. Mushaf-ı Şerîf’ten yüzüne bakarak okumak bunların hepsinden daha faziletlidir. Kur’ân-ı Kerîm’i dinleyene her harfi için bir sevap verilir. (Fezâil-i Şehr-i Ramazan, Üchûrî)