Kurban Nisabı ve Vacip Olma Şartları

Kurban nisabi asli ve zaruri ihtiyaclarinda baska fitre vacip olacak kadar mali parasi olan hür ve hükim erkek ve kadin müslümanlara kurban kesmek vaciptir.

Bu malin zekat nisabinda oldugu gibi alisveris ile artabilecek mal olmasi ve üzerinden bir sene gecmesi sart degildir.

Asli ve zaruri ihtiyaclar sunlardir. Ev ve evin kafi miktarda esyasi binecegi arabasi üc türlü giyecegi yani is elbesisi günlük elbise bayram ve özel günler icin giymek üzere hazir olan elbise kendinin ve nafakasi kendi üzerine vacip olanlarin bir aylik nafakalaridir. Bundan fazla olarak 80,18 gram altin olarak veya ayni degerde baska bir seye sahip olan kimselere sadakai fitir vermek ve kurban günlerinde kurban kesmek vacip olur.

Bayramin 1. 2. 3. gününde kurban kesmeye mahsus olan günlerin sonunda aksam vaktine kadar zengin yani nisaba malik olan kimsenin derhal kurban kesmesi vacip olur.

Hür mukim ve nisaba malik bir müslümanin kücük cocuklari icin kurban kesmesi müstehabdir. Zahirur rivayede fetvada buna göredir.

Imam Hasanin Ebu Hanifeden rivayetine göre kisinin kücük cocugu ve banasi olmayan torunlari icin kurban kesmesi vaciptir. Imam Kuduri imam Hasanin bu vasiyetini tercih etmistir.

Fakir eger mukin iken kurbani alip yani bayramin ücüncü günü günes batmadan önce sefere cikarsa kurban kesmek üzere bir hayvani satin almasi sebebiyle üzerine vacip oldugu icin kurbani satmasi caiz olmaz.

Imami Azam ve imam Ebu Yusuf hazretlerine göre kurban kesmekle mükellef olmak icin akilli ve balig yani ergen olmak sart degildir. Delinin yada henüz ergen olamamis cocugunda mallarindan babalari yahut vasileri kıurban keser ve onlara yedirirler. Yediklerinden artani bunlar icin kendileri ile faydalanacaklar birsey icin degistirebilirler..