Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Neden İlişkiye Giremiyorum?

1

 

2003 yılından itibaren vajinismus problemi üzerine çalışan Hera Klinik olarak yaptığımız istatistiklere göre; sorunu yaşayanların % 80’i halen bakire, yani eşleriyle hiçbir şekilde cinsel ilişkiyi gerçekleştirememiş durumda. Cinsel ilişki sırasında ön sevişme gayet iyi ve haz dolu iken, birleşme anı geldiğinde kadının kendisini kasması, bacaklarını kapatması, kalçasını oynatarak eliyle veya ayağıyla eşini iterek ilişkiye engel olması en sık izlenen vajinismus belirtileri arasında. Her deneme sonrası gelen başarısızlık ve gözyaşları ise umutsuzlukları biraz daha perçinliyor.

Eşleri ile cinsel ilişkiye girmeyi deneyen erkek tarafında da tam bir hayal kırıklığı yaşanıyor. Eşini seven, ona yıllarını veren erkek eş, birleşme sırasında adeta bir ‘duvar’ ile karşı karşıya kalıyor. Bir yandan eşinin üzüntüsüne şahit olma, diğer yandan evlilik beklentilerini karşılayamamanın verdiği sıkıntı ve hüzün, bazen ise durumu anlayamamanın verdiği gerginlik ve çaresizlik duyguları birbirine karışıyor.

Utanma veya tuhaf olarak algıladıkları bu durumun yalnızca kendilerine ait olduğunu düşünerek sorunu başkalarıyla paylaşamama, çiftler üzerine binen bu manevi yükün her geçen gün biraz daha ağırlaşması demek.
Vajinismus sorununu yaşayan çiftlerin bir kısmı ise eşleriyle ilişkiyi zar zor da olsa yaşayabiliyorlar. Ancak ilişki sırasında kendilerini bir türlü rahat bırakamıyorlar, ilişkide bacaklarını tam olarak açamıyorlar veya her pozisyonda rahat bir şekilde cinsel birleşmeyi sağlayamıyorlar. Diğer bir ifade ile yalnızca belirli pozisyonlarda cinselliği yaşayabiliyorlar.

Halbuki insanlar tarih boyunca cinselliği tek eşli olarak farklılaştırmak, ilişkilerine heyecan katmak çok için farklı yöntemler denemişler. Örneğin tarihi milattan önce 400’lü yıllara kadar varan ve Hint sevişme sanatı olarak bilinen Kamasutra’da 100’den fazla cinsel pozisyon tanımlanmış.

Vajinismus belirtileri arasında yer alan diğer bulgular ise genital alan ile her türlü uygulamadan kişilerin sıkıntı duyması, zorlanması. Jinekolojik muayene olamamak, smear testi aldıramamak, vajinal ultrasona girememek, vajina içine tampon, fitil yerleştirememek, vajinaya parmak sokamamak gibi. Hatta çoğu vajinismus hastası için kendi genital alanına dokunmak, bakmak bile ıstırap verici olabiliyor.

Vajinismus hastalarının pek çoğunda cinsel ilişkide haz varken, birleşme anında hazzın aniden azalmasıyla birlikte vajinal kuruluk da görülüyor. Ancak bu durumu cinsel isteksizlik sorunundan ayırt etmek gerek. Çünkü cinsel isteksizlik sorunu kişilerde cinsel ilişki, mastürbasyon gibi cinsellikle ilgili tüm aktivitelerden uzaklaşma ve cinsel düşüncelerin olmaması şeklinde tanımlanıyor.

“Eyvah vajinismus oldum” veya “Bu sorun benim başıma nereden geldi?” diye kara kara düşünmek yerine, vajinismus belirtileri yaşayanların profesyonel yardım alması şart. Çünkü tam bir destek almayan hastalarda, sorunun kendiliğinden çözümlenmesi mümkün görünmüyor.
Günümüzde vajinismus sorunu bilimsel ve modern cinsel terapi teknikleri sayesinde ortalama üç gün gibi kısa bir sürede çözüme kavuşabiliyor.