Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Neden nükleere karşıyız?

1

 

Neden mi nükleer’e karşıyız? Papatyaların görüntüsü bir fikir verebilir.
“Japonya’da Mart 2011’de meydana gelen deprem ve tsunamide 6 reaktöründen 3’ü zarar gören ve radyasyon sızıntısı meydana gelen Fukuşima Daiichi Nükleer Santrali’nin çevresinde çekilen . Papatya fotoğrafları, felaketin uzun yıllar bölgeyi etkileyeceği gösteriyor ”

Şu an Iğdıra sadece 30 km mesafe de Ermenistanda hem de birinci derecede deprem bölgesinde bulunan 2005 yılında teknik ömürünü tamamlayan ama halen kullanılan enerji ihtiyacı bahane edilerek daha 11 sene açık tutulacağı söylenen dünyanın en eski ve riskli santrallerinden biri varken diğer komşu ülkelerdekileri söylemiyorum bile bu paylaşımınız biraz sığ kalmakta maalesef.Gerektiği şekilde kurulur ve kullanılırsa Nükleer santraller en ucuz elektrik teminini sağladığı gibi nükleer silahlanma konusunda da ilerlemenizi sağlar.Zaten çok geç kalınmış bir uygulama.Baraj yapma, termik santral yapma, nükleer santral yapma, eee büyüyen memleketin ihtiyacı nasıl giderilecek peki.Dışardan aldığınız doğalgazla üretiyosunuz şu an elektriğin yarısını tüm ülkede.Stratejik bi zamanda kesiverseler doğalgazınızı ülkenin yarısı elektriksiz kalır bunları biliyor musunuz.Bu konuda söylenecek çok şey var var ama benim memleketimin bilgisiz lakin her konuda fikir sahibi insanları maalesef herşeyi herkesten daha iyi biliyorlar.

Nükleer konusunda Japonlar kadar bilgili eğitimli olmak lazım adamların bile santraları patlayalı 3-5 yıl olduki bu olaydan sonra Almanya bir karar aldı ve nükleer santraları kapattılar ve güneş olmayan almanyada güneş enerjisine dönüşüm yaptı fakat ilk etapta fabrikalardan başla ev hanelerine varana kadar elektrikye eski fiyatın iki mislisi ödendi ama kimsenin oy kaygısı olmadan yaptılar bunu ve 3 yılda nükleer santral kalmadı sanayi ülkesi almanyada bilin istedim.

Nükleer santraller gerekli önemi verildiği zaman zararsızdırlar ve geleceğimiz açısından büyük önem taşırlar en ufak sızıntı karşısında zararları fecidir ama sanır mısınız ki şuan ülkemiz tehlikede değil ? Ermenistanda ki olası bir nükleer kaza ülkemizde büyük sorunlara sebep olacaktır. peki ozaman biz neden ülkemizin büyümesini istemiyoruz zaten tehlikedeyiz ? Gerekli önemler alındığı zaman nükleer santraller tehlikesizdir. çözüm nükleer santrallerin kurulmasını engellemek değil çözüm görevlilerin güvenlik ve bilgi düzeylerini en üst seviyeye çıkartmaktır.