Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Öşür

1

 

Öşür arazisinden cikan mahsülün zekatina onda bir demek olan öşür denilmistir. Öşür ayet hadis ve icma ile sabit olup farzdir. Ayeti kerimede maelen; Ey iman edenler, kazandiklarinizdan ve yerden sizin icin cikardiklarinizin helalinden infak edin zekat verin. Gözünüzü yummadan alicisi olmadiginiz seylerin yaramazini vermeye yeltenmeyin. Ve bilinki Allah c.c gani ve hamittir (Bakara suresi ayet 277) buyrulmustur.

Bir arazi yagmur cay ve irmak sulariyla sulanirsa mahsulati onda bir nisbetinde dalyanlar dolablar hayvanlar veya satin alinacak sular ile bütün sene veya senenin yarisindan fazla sulanirsa yirmide bir nisbette ösür verilir. Tohumlar veya amele ücretiyle sair masraflar bundan düsülmez.

Öşürde arazi sahibinin akilli ergen zengin olmasi sart degildir. Öşürde itibar arazi sahibine degil araziyedir. Yani mal sahibi cocuk deli veya fakirde olsa öşür ile mükelleftir. Altin gümüs para ve ticaret mallarindan yilda bir defa zekat vermek lazimdir. Arazide ise yilda kac mahsül elde edilirse hepsinde ayri ayri öşür vermek lazimdir. Diger mallarin zekatinda malin ve paranin üzerinden bir yil gecmesi sart oldugu halde mahsüllerden bir yil gecmesi icap etmez.

Bal ceviz susam findik fistik cam fistigi badem zeytin ve benzeri maddeler ile pamuk palamut pelit keten tohumu seker pancari seker kamisi cay yapragi ve benzeri mahsüllerden öşür verilir. Cayir otu dut yapragi fesleyen yapragi bugday misir pirinc nohut mercimek bakla fasulye sogan sarimsak kavun kapruz salatalik üzüm incir elma armut seftali erik gibi her türlü meyvelerden ve yulaf fiğ burcak gibi her türlü hayvan gidasidan öşür verilir.

Öşürü verilen üzüm baginin icinde meyve agaclari olsa veya bag arasinda sogan sarimsak ekilirse o agaclarin meyvelerinden sogan ve sarimsaktanda öşür vermek lazimdir. Öşürü arazisi icinde ekilmedigi halde kendiliginden cikan malzemedende ösür verilir.