Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Otopark Davasında Karar

CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar, geçtiğimiz yıl Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından ihale edilip Park Otomat firmasına 3 yıl 10 ay işletmesi için verilen otopark uygulamasının yasal olmadığını iddia ederek, “Bu uygulama kaldırılmalı” demiş ve Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’ne bir dilekçe sunmuştu. Akar’ın otoparkların kaldırılması talebi Büyükşehir Belediyesi tarafından reddedilmişti. Büyükşehir’in talebini reddetmesi üzerine Haydar Akar Kocaeli 1. İdare Mahkemesi’ne başvurdu. İnönü, Şahabettin Bilgisu, Fethiye, Leyla Atakan, Cumhuriyet ve Atakan caddeleri ile Atatürk Bulvarı’nda ve kentimizin birçok ilçesinde yer alan otoparkların kaldırılmasıyla ilgili dosyayı Kocaeli 1. İdare Mahkemesi önceki gün inceledi.

Dosyada herhangi bir eksiklik olmadığına karar veren mahkeme heyeti daha sonra yürütmenin durdurulması talebini değerlendirdi. Mahkeme heyeti, “Bu hususta işlem tesis etmeye yetkili UKOME’nin karar vermesi gerekirken, yetkisiz makam olan Kocaeli Büyükşehir Belediyesi karar vermiştir. Hukuka uyarlılık bulunmamaktadır. Oluşacak zararların telafisinin mümkün olmadığı açıktır. Bu sebeple 2577 Sayılı Kanun’un 27. Maddesi uyarınca yürütmenin durdurulmasına oy birliğiyle karar verildi” dedi. Kocaeli 1. İdare Mahkemesi heyeti ayrıca kararın Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’ne tebliğinden itibaren 7 gün süre ile itiraz yolunun açık olduğunu da belirtti.

Akar, daha önce konuya ilişkin kanun teklifi ve soru önergesi vermiş, vatandaşın otopark çetelerine teslim edildiğini, bunun da yasal olmadığını belirtmişti. Haydar Akar, görevi vatandaşa hizmet olan belediyenin vatandaşı rant kapısı olarak görmesini de sert bir dille eleştirmişti. Akar’ın başvurusu sonrasında verilen yürütmeyi durdurma kararını CHP’li hukukçular olumlu karşıladı. CHP İl Hukuk Komisyonu’na bağlı avukatlar, kararı UKOME’ye taşıyacaklarını ve yol kenarlarındaki otoparkların yürütmesinin mahkemenin ara kararı doğrultusunda durdurulmasını isteyeceklerini söyledi.