Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Paralel tutuklama

1

 

İzmir’de, “paralel yapı” operasyonu kapsamında gözaltına alınan 9 şüpheliden 2’si tutuklandı.

İzmir Cumhuriyet Başsavcılığının talimatıyla 3 gün önce başlatılan operasyon kapsamında gözaltına alınan aralarında emniyet mensubu ve öğretim üyesinin de bulunduğu 9 şüpheli işlemlerinin ardından adliyeye sevk edildi.

Şüphelilerden 4’ü cumhuriyet savcılığınca serbest bırakılırken, eski İzmir Asayiş Şube Müdürü Ö.D. ve Ahlak Büro Amiri N.A’nın da aralarında bulunduğu 5 kişi tutuklanmaları talebiyle mahkemeye sevk edildi.

Şüphelilerden Ö.D, N.A. ile C.Y. tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı, Tunceli Üniversitesinde öğretim görevlisi olan F.Ç. ile polis memuru A.K. tutuklandı.

İzmir’de “paralel yapıya” mensup oldukları iddia edilen polislerin daha önce yürütülen soruşturmada delilleri kararttığı iddiaları üzerine İzmir Cumhuriyet Başsavcılığının talimatıyla operasyon başlatılmış, İzmir Emniyet Müdürlüğünde bir dönem asayiş şube müdürü olarak görev yapan Ö.D, ahlak büro amirliği görevinde bulunan N.A’nın da aralarında bulunduğu 7 polis ile Tunceli Üniversitesinde görev yapan öğretim üyesi F.Ç, önceki gün düzenlenen eş zamanlı operasyonla gözaltına alınmış, bir emniyet mensubu ise dün teslim olmuştu.

Bursa’da da 3 kişi tutuklandı

Öte yandan Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Bursa İl Müdürlüğünün santraline dinleme cihazı yerleştirilmesi iddiasına ilişkin 5 ilde düzenlenen “Paralel Yapı” operasyonunda gözaltına alınıp adliyeye sevk edilen 10 şüpheliden 3’ü tutuklandı.

Bursa Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadelesi Şubesi ekiplerinin çalışmaları kapsamında Bursa’nın yanı sıra İstanbul, Ankara, Kocaeli ve Şanlıurfa’da dün düzenlenen operasyonda gözaltına alınan ve “suç örgütü kurmak ve yönetmek, örgüt adına para toplamak, ihaleye fesat karıştırmak ve kişisel verileri hukuka aykırı şekilde ele geçirmek” suçlarından adliyeye sevk edilen şüphelilerden eski SGK Bursa İl Müdürü Ramazan Y, bilgi işlem görevlisi Taylan Y. ve memur Erol K. tutuklandı.

Diğer şüpheliler eski SGK İl Müdürü İlhan K, eski İl Müdür Yardımcısı Ali Fuat H, memurlar Murat D, İbrahim K. Gürsel K, Ayfer B. ve Sevindik Ç. ise tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.

Kocaeli’de gözaltına alınan Erol K’nın, suç örgütünün yöneticisi olduğu, taşeron şirkete bağlı çalışan Taylan Y’ye statüsüne aykırı geniş yetkiler verildiği ve kriptolu telefon tahsis edildiği, bu kişinin tüm görevlilerin bilgisayar sistemlerine girebildiği öne sürülmüş, bazı şüphelilerin, müdürlük çalışanlarından “himmet” adı altında para topladıkları, reddedenlere baskı kurdukları, haklarında soruşturma açtırıp tayinlerini çıkarttıkları da iddialar arasında yer almıştı. Zanlıların ayrıca, müdürlüğün telefon santraline dinleme cihazı yerleştirerek 325 bin dolayında telefon görüşmesine ilişkin kayıtları bilgisayarlarda illegal şekilde tuttukları iddia edilmiş, soruşturma kapsamında 32 kişinin de ifadesine başvurulmuştu.

Polis ekipleri, 5 Kasım 2014’te, SGK İl Müdürlüğünde telefon santraline dinleme cihazı yerleştirildiği iddiası üzerine cumhuriyet savcılığının talimatıyla inceleme yapmıştı. Ekipler, telefon santrali kayıtları ve bazı belgelere el koymuş, kimi bilgisayarların belleklerini kopyalamıştı.

Bu incelemelerin ardından dün Bursa merkezli 5 ilde eş zamanlı operasyon düzenlenmiş ve 10 kişi gözaltına alınmıştı.