Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Ramazan Ayının Adabı

1

 

Resulullah efendimis s.a.v buyurdular; Oruclu icin iki sevinc vardir. Biri iftar ettigi zamanda, digeri ise rabbine kavustugu zamandadir.

 

Şeyh Kalebazi sçyle dedi: Burada iftar ile müminin dünyadan cikmasina isaret edilmis olabilir. Zira mümin bu dünyada ömrü boyunca nefsininde arzusuyla haram kilinmis seylerden oruc gibi nefsini tutmaktadir. Bütün ömrü oruc tuttugu bir güne benzetilirse günesin batmasi ömrünün sona ermesi olur. Artik cennette arzu ettikleriyle iftar eder. Nitekim resulullah efendimiz Ölüm müminin hediyesidir buyurmuslardir.

 

Oruc günlerinin 3o gün olmasinin hikmeti: Hz Adem a.s agacin meyvesinden yediginde o meyve vicüdunda 3o gün kaldi. Allahu Teala da onun nesline ac ve susuz kalarak bu müddet oruc tutmayi fark kildi. Geceleri yeyip icmeye müsade etmeside Allahu Tealanin fazlindandir.

 

Ramazan ayi boyunca tevbeye devam edilmeli, hasimlarla barisilmali, elbise temiz tutulmali, dil giybet ve iftira gibi kötülüklerden uzak tutulmalidir. Güc yettigi kadar nafile ibadetlere ve resulullah efendimize salavat getirmeye devam edilmelidir..

 

Ramazan ayinda yetimlere ve öksüzlere bolca sadaka verilmeli fakiri sofrasina davet edip oruclulara iftar verilmeli ve iftar vakti ise dua asla unutlmamalidir. Bütün insanlarla gücü yetigince iyi gecinmekte bu ayda dikkat edilecek hususlardandir. Bu ayda coluk cocugun gönlü hos tutulup onlara genislik gösterilmelidir.