Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Şener Şen

26 Aralık 1941 tarihinde dünyaya gelen Şener Şen, Adana doğumludur. Türk sinema sektörüne adını altın harflerle yazdıran başarılı oyuncu, Yeşilçam denince akla gelen en iyi isimlerden bir tanesidir. Kendisinin babası da aynı şekilde usta bir oyuncu olan Ali Şen’dir. Şener Şen de babasının yolundan giderek sinema sektöründe oldukça başarılı bir isim olmuştur.

Kendisinin sinema sektörüne ilk atılışı, 1958 yılında başlamıştır. Devam eden süreçte 1964 ve 1966 yıllarında iki senelik bir öğretmenlik tecrübesi olduktan sonra İstanbul Belediyesi Şehir Tiyatroları’na girmiş ve yan rollerde oynamaya başladı. Kendisini çok kısa bir sürede müthiş derecede oyunculuk alanında geliştirebildiği için şöhret basamaklarını hızla atlamaya başlamıştır.

Şener Şen’in profesyonel olarak yer aldığı ilk sinema filmi, 1967 yılında çekilmiş olan “Sözde Kızlar” filmidir. 70’li yıllara girildiğinde de pek çok sinema filminde yer alma şansı yakalamıştır. Hatta 1971’de “Altın Prens Devler Ülkesinde” isimli yapım içerisinde babası ile birlikte rol alma şansı da olmuştur. Ancak Şener Şen için asıl çıkış yaptığı dönemin 1975 olduğu söylenir. Bunun sebebi o yıllarda hem Hababam Sınıfı hem de Bizim Aile filmlerinde oynayıp her iki ekiple de müthiş bir başarı yakalamalarıdır.

Şener Şen’in sinema dünyasında ünlenişi

Şener Şen’in  tam olarak ünlendiği film, “Hababam Sınıfı Sınıfta Kaldı” yapımıdır. Kadrosu müthiş yetenekli ve başarılı oyunculardan oluşan bu yapımda, Şener Şen komik ve eğlenceli beden eğitimi dersi hocası “Body Ekrem” rolünü canlandırmıştır. Bu rol oldukça tutulunca filmin diğer çekilen serilerinde de Body Ekrem rolüne yer verilmeye devam edilmiştir.

Bu filmlerde kendisinin yakın rol arkadaşı olan Kemal Sunal ve İlyas Salman ile birlikte Hababam Sınıfı serisi bittikten sonra da bir çok komedi filminde yer almışlardır. Bu filmler arasında en çok bilinenleri “Banker Bilo”, “Dolap Beygiri”, “Çiçek Abbas”, “Süt Kardeşler”, “Davaro”, “Kibar Feyzo” gibi filmlerdir.

80’li yıllara gelindiğinde ise, Şener Şen’in 40’lı yaşlarından sonra oynadığı daha ciddi ve oturaklı roller karşımıza çıkmaktadır. İlk kez 1984 senesinde “Namuslu” isimli bir filmde ciddi bir karakteri canlandıran Şener Şen, ardından da 1985 yılında “Züğürt Ağa”da oynamıştır. Devam eden süreçte 1985 yılında “Çıplak Vatandaş” filminde, 1986 yılında “Milyarder” filminde oynayan Şen, bu dönemdeki doruk noktasını da 1987 yılında yer aldığı “Muhsin Bey” filmi ile yaşamıştır. Filmin adı gibi başrolün adı da Muhsin Bey’dir ve bu rolü Şener Şen oynamıştır. Bu film için Türk sinema tarihinde başyapıtlardan biri yorumu yapılmaktadır. Üstelik  bu film sayesinde sonrasında çok iyi bir arkadaş ve başrol arkadaşı olacağı Uğur Yücel ile tanışma ve çalışma imkanı bulmuştur.

Bu filmin ardından da aynı yıl iki filmde daha başrolde oynayan Şener Şen, 1988 yılında yine muhteşem bir başarıya imza atarak “Arabesk” filminde oynamıştır. Bu filmde başrolü Müjde Ar ile paylaşmış; ikilinin performansına 26. Altın Portakal Film Festivali’nde “En İyi Film Ödülü” verilmiştir.

Bu filmdeki başarının ardından kendisini sinema sektöründen biraz da olsa uzaklaştıran Şen, piyasaya dönüşünü 1996 yılında deyimi yerindeyse “bomba” gibi gerçekleştirmiştir. O yıl “Eşkiya” filminde Uğur Yücel ile başrol oynayan Şener Şen, yine bu filmiyle de uluslararası gerçekleştirilen film festivallerinde pek çok ödül alabilme şansını yakalamıştır.

Kendisinin bu başarısından sonra uzun süre yine piyasadan uzak kaldığı (8 yıl kadar), sadece arada (2000 yılında) TV yapımı olan “İkinci Bahar” için ekran karşısına geçtiği, 2004 yılında Gönül Yarası filminde rol aldığı ve en son 2007 yılında kendisinin mesleki hayatında unutulmaz filmlerden olan “Kabadayı” filminde rol almıştır. Bu film de Türk sinema tarihinin en iyi filmleri arasında kendine yer edinmiştir. Ulaştıkları başarı gişede 10.000.000 Dolar gibi bir rakamlık hasılata ulaşmalarından da oldukça belli olmaktadır.