Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Sonumu Geliyor

1

 

Dört yıllık akıllı telefon savaşının sonunda Microsoft, sınıra dayanmış gibi gözüküyor.

2014 ikinci çeyreğinde Windows Phone temelli akıllı telefonların satışı 7.2 milyon seviyesine geriledi. Bu rakam 2013′ün aynı döneminde 8.4 milyon adetteydi.

Satışların düşmesi ile Microsoft da ciddi pazar payı kaybetti şirketin akıllı telefon sektöründeki pazar payı yüzde 3.4′den yüzde 2.5 seviyesine geriledi. Aynı dönemde rakipleri Apple ve Android temelli cihazların pazar payı ise yükseldi.

Microsoft, kısa süre önce hakim olduğu ucuz akıllı telefon muharebesindeki savaşı da kaybetmek üzere zira 100 dolarlık Android telefonlar, Çinli üreticilerin desteğiyle gün ve gün ivme kazanıyor. Microsoft’un bu konudaki politikası ise Nokia’nın X modellerini destekleyerek, pazar payını biraz da olsa geri almak yönünde.

Maalesef üst seviye akıllı telefon pazarı da Android ve iOS’un kuşatması altında. Firmanın bu alanda hemen hemen hiç gücü yok.

Radikal ve kar odaklı kararları ile tanınan Microsoft İcra Kurulu Başkanı Satya Nadella, bu gidiş 2016′ya kadar sürerse Windows Phone projesinin fişini çekebilir. En azından dedikodular bu yönde gelişiyor.