Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Teheccüd Namazı Kılanlar Övülmüştür

Peygamber efendimiz s.a.v o sirada genc bir cocuk olan Hz. Ömerin oglu Abdullah r.a icin Abdullah ne iyi bir adamdir. Eger gece kalkip namaz kilmayi adet edinse buyurmuslardir. Abdullah ibni Ömer r.a ben bundan sonra gecenin az bir kisminda uyur kalanindada teheccüd namazi kilar ibadetle mesgul olurum demistir.

Imami Kastalani büyük bir zatin söyle dedigini bildiriyor. Cenabi hak bazi sadik ve ihlasli kullarina söyle ilham buyurmustur. Benim bir takim kullarim vardirki onlar bana ibadet ederler. Bende onlarla muhabbet ederim. Onlarin bana aski ve istiyaki vardir bende onlara müstakim. Onlar beni zikreder bende onlari magfiret ederim.

Ey mümin kulum sende onlarin yolunda gidersen sanada muhabbet ederim. Mümin kul sorar. Bu sevgili kullarinin siami alametleri nedir ya rabbi.. Cenabi hak söyle buyurur. Bu sadik kullarim kuslarin yuvalarini özledigi gibi aksami özler. Gece karanligi cöktügünde yüce dergahima karsi ayakta namaza dururlar. Tevazu ile secdeye kapanirlar. Bana kendi kelamimla Kuran okuyarak münacatta bulunurlar ve nimetlerime sükrederler. Bu sadik kullarima ilk ihsanim onlarin kalplerine rahmet pinarindan akitip sacmaktir.

Teheccüd namazinin büyük feyiz ve fazileti ayeti kerimelerde ve hadisi seriflerde beyan olmustur. Bunlari sidk ve ihlas ile okuyup ögrenen hicbir müminin gönlünde bu ibadete istiyak duymamasi mümkün degildir.

Seher vakti gözü ve kalbi ile uyanik Allahu tealanin divaninda duran her teheccüd sahibi sakin bir bahar yagmuru gibi kalbine ilahi feyzin döküldügünü hisseder. O günü bastan basa o nese ile yasar ve yarinin teheccüd vaktini özler.