Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Teravih namazına dair

Teravih namazına dair

 Teravih namazına dair

Teravih namazına dair bilgiler ile javasız sohbet ailesiyleyiz. Dün akşam 7. teravih namazını eda ettik. Bu günde 7. günkü orucumuzu tutuyoruz inşallah. Peki ramazan ayı içerisindeki kıldığımız teravih namazları hakkında tam bir bilgimiz var mı? Var ise bilgilerimizi tazelemek, yoksa ki öğrenmek amacıyla makalemizi okumanızı tavsiye ederiz.

Teravih namazı iki rek’atte bir selam verilerek kılınırsa akşam namazının iki rek’at sünneti gibi kılınır.

Dört rekatte bir selam verilerek yatsı namazının dört rekat sünneti gibi de kılınabilir.

Kâdelerde (oturuşlarda) tahiyyattan (et-tehıyyâtü duâsından) sonra salevât-ı şerîfeler terk edilmez. Cemaat okumak istemese bile imam terâvihin her teşehhüdünde salevât-ı şerîfe okumayı terk etmez. Çünkü Peygamber Efendimize (s.a.v.) salevat okumak Hanefi mezhebinde sünnet-i müekkededir. Bazı müctehidlere göre farzdır ve salevat okumadan olmaz. (Nîmet-i İslam)

KİM DAHA CÖMERT

Cömertliği ile meşhur olan Hâtem-i Tâî’ye sormuşlar:

“Ey Hâtem. Cömertlikte hiç kimse seni geçebildi mi?”

“Evet. Tay kabîlesinden yetim bir genç geçti.” deyip anlatmış:

Bir gün ona müsafir oldum. On koyunu vardı. Onlardan birini tutup kesti, etini güzelce pişirip bana ikram etti. Getirdiği tabakta koyunun beyni de vardı. Onu yedim, çok hoşuma gitti.

“Vallahi, bu çok güzelmiş.” dedim. Hemen dışarı çıktı. Bütün koyunları tek tek kesip beyinlerini bana ikram ediyormuş. Fakat ben koyunları kestiğini bilmiyordum. Gitmek için dışarı çıktığım zaman kesilen koyunları görünce bütün koyunlarını kestiğini anladım.

“Neden böyle yaptın?” diye sordum.

“Benim sahip olduğum bir şey senin hoşuna gidecek, ben de cimrilik yapacağım, ha. Böyle bir şey bizim için çirkin ve ayıp bir şeydir.” dedi.

“Ey Hâtem, sen ona ne verdin.”

“Üç yüz kırmızı deve ile beş yüz koyun.” dedi.

“Öyleyse sen ondan daha cömertsin” denildi.

“Hayır, o daha cömert. Çünkü o sahip olduğu her şeyi verdi. Ben ise sahip olduğumun ancak çok az bir miktarını verdim.” dedi.