Tuba Gariblerindir

Merhaba keyifli sohbetlerin güzide mekaninda bizlerle bulunan arkadaslarimiza.. Bu gün sohbet sitelerimiz icerisinde dini bilgiler kösemizde Tuba agacini ve onun hikmetini anlatacagim. Sohbet siteleri olarak bizlerle birlikte olmaya devam edin ve farki bizimle yasayin.

Allahu Teala Rad suresinin 29. ayetinde mealen Onlar ki iman etmislerdir ve salih amel islemektedirler. Ne hos Tuba onlarin istikbal güzelligi onlarin buyurmaktadir. Habes veya Hint lugatiyle cennetin ismi Tuba dir. Ebu Hureyre Ibni Abbas ve diger bir kisim ashab Tubanin cennette bir ağac oldugunu söylemektedirler.

Bir Arabi; Ya resulallah cennette agac varmidir dedi. Evet cennette Tuba agaci vardir buyurdular.

Resulullah efendimiz s.a.v buyurdular: Cennetteki agaclarin en büyügü Tuba agacidir. Benim otagim onun altindadir. Kökü inceden dallari zeberceden yapraklari sündüsdendir. Yetmis bin dali vardir. En yüksek dallari Arsi Ala’nin ayaklarina ulasir. En alttaki dallari ise dünya semasindadir. Cennette onun dallarinin ulasmadigi ve gölgelemedigi hic bir ev kasane kösk kubbe balkon oda ve taht yoktur. Dallarinda nefislerin arzu ettigi ve gözlerin hosuna giden her türlü meyve vardir.

Tuba agacinin kökü Resulullah efendimiz s.a.v otagindadir. Dünyadayken ilim ve irfan ondan yayildigi gibi cennettede o mübarek agacin dallari onun otagindan cennet ehlinin konaklarina dagitilir. Tuba agacini Allahu teala kudreti ile dikmistir. Kökünden kafur ve selsebil pinari cikar. Bu agacta her türlü meyve cicek ve siyah harici bütün renkler mevcuttur. Her bir yapragi bir ümmeti gölgeler ve her yaprak üzerinde Allahu tealayi türlü türlü tesbih eden büyük melekler vardir. Iyi bir binegi olan yüz sene giderde yinede Tuba agacinin gölgesi bitmez.