Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Ümmü Habibe validemiz

2

 

Bir kac gündüz sizlere dini bilgiler kategorimizde dini bilgiler vermedigimiz icin tüm sohbet siteleri arkadaslarimizdan özür diliyoruz.. Simdi sizlere Ümmü Habibe validemiz kimdir onu anlatacagim.. Ümmü Habibe validimiz hakkinda en genis bilgiyi chat siteleri olarak bizlerden baska bir yerden bulamazsiniz..

 

Hazreti Ümmü Habibe  r.a hazreti Ebu Sufyanin kizidir. Habesistana hicret eden müslümanlardan olup kocasi Ubeydulah bin Cahş ile hicret etmisti.

Ümmü Habibe r.a anlatiyor. Rüyamda Ubeydulah bin Cahşi kötü ve cirkin bir suret ile gördüm ve cok korktum. Vallahi onun halinde bile degisiklik var dedim. Sabah oldugunda Ubeydulah bin Cahş hristiyan oldugunu söyledi. Ben vallahi sende hayir yoktur dedim ve rüyami ona anlattim. Buna aldirmadi ve ickiye mübtela olup öldü.

Sonra rüyamda bir kimsenin gelip bana Ey müminlerin annesi dedigini isittim. Bunuda resulullahin beni nikahlayacagina yordum. Resulullah efendimiz s.a.v hicretin 7. senesinde Habes hükümdari Asame bin Bahr’e islama davet mektubu göndermis Ümmü Habibe’ninde kendisine nikahini emretmisti.

İddetim oldugu vakitlerde bana Necasinin hizmetcisi geldi. Hükümdar seni resulullaha nikahlamak üzere bir mektup aldigini bildirmektedir. Nikahinizin yapilmasi icin bir vekil tayin ediniz dedi. Sevincimden kendisine kollarimdaki iki gümüs bilezikle parmagimdaki gümüs yüzügü hediye ettim ve Halid bin Said’i vekil kildim.

Necasi resulullah s.a.v emri ile Ümmü Habibeyi muhacirler ve diger müslümanlar huzurunda resulullaha nikahladi. Daha sonra Necasi; oturunuz.. Zira nikahlarinda dügün yemegi yedirmek peygamberlerin sünnetindendir dedi ve yemege davet etti.

Ibni Abbas hazretleri Mumtehine suresinin 7. ayetinin resulullah efendimiz Ümmü Habibeyi nikahina aldigi zaman nail oldugunu bildirirler..