Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Yalan Yere Yemin Büyük Günahtır

Keyifli sohbetlerin güzide mekani olan sohbet sitelerimizde bir cok dini konu hakkinda bilgi edinebileceginiz gibi din konusundada aradiginiz hemen herseyi bulabilirsiniz. Sohbet siteleri sadece sohbet etmek icin olsada bu sitelerde dini sohbetlerde edilebilir. Bu gün dini bilgiler bölümümüzde yalan yere edilen yemin hakkinda sizlere bilgiler verecegiz.

Yemin bir zaruret ve kati bir luzum halinde hakki teyid etmek kuvvetlendirmek ve ortaya cikarmak icin yapılır. Cok yemin edip durmak ise yemini hafife almak olup kendi sahitligini yaralamaktir. Gerci Allah ismini cok tazim ile zikretmek sevaptir. En büyük ibadettir. Fakat onu herseyde bir tervic kiymet ve itibar vasitasi olmak üzere kullanmak ise zikir ve tazim degil hak tealanin izzet ve kudsiyyetine hürmetsizliktir.

Onun icin yemin edecek kimse buna en son bir care olarak tamamen dogru yerde oldugundan emin olacak sekilde ve düsüne düsüne titreye titreye müracaat etmelidir. Yoksa o yemin kimsenin saygisizligini ve Allahu tealanin azametini tanimadigini gösterir.

Yemin gayet mukaddes tutulmasi lazim gelen ve hakkin ortaya cikarilmasi emniyetin tesbiti icin her vasitanin kesildigi  en son noktada müracaat edilecek en son delildir.

Cok yemin etmek gerek itikatca gerek amelce her serrin kaynagidir. Bundan dolayi insan kati olarak bildigi hakta bile cok cok yemin etmekten sakinmalidir. Zira ihtiyatsiz yemin eden yalan yere yemin etmeyede alisir. Dogruya egriye yemin etmeye alismis olanlar ise su vasiflarin hepsi bulunabilir. Alcak görüslü ve tedbirli hakir degersiz süfli düsünür kendi kendini kücük düsürür yalanci degersiz her kaliba dökülür her fenaliga sürüklenir.