Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Yerel Seçim Sonuçları

Yerel seçimlere haftalar kala, kamuoyu araştırmaları yapan şirketlerden gelen sonuçlar da dikkat çekiyor.

A&G Araştırma Şirketi’nin başkanı Adil Gür, 12 Haziran genel seçimlerine göre Adalet ve Kalkınma Partisi’nin 3-4 puan daha aşağıda olduğunu, ama muhalefet oylarında ciddi bir değişiklik olmadığını belirtiyor.

A&G Araştırma, son 10 yıldır sonuçları en doğru tahmin eden araştırma şirketi olduğunu savunuyor.

Gür, 12 Haziran genel seçimlerine göre Adalet ve Kalkınma Partisi’nin 3-4 puan daha aşağıda olduğunu, ama muhalefet oylarında ciddi bir değişiklik olmadığını belirtiyor.

Adalet ve Kalkınma Partisi’nden giden oyların bir bölümü BDP, diğer bir bölümünün ise Saadet Partisi, Demokrat Parti, BBP ve DSP gibi partilere dağıldığını gözlemlediklerini ifade ediyor. Buna karşılık MHP’nin Anadolu’da oyunu arttırdığı, ancak İstanbul, Ankara, İzmir gibi büyük şehirlerde, düşük profilli adaylar göstererek, oylarını parti dışındaki adaylar arasında paylaştırdığını iddia ediliyor.

Yolsuzluk operasyonunun etkisi oldu mu?

Türkiye’nin önce gelen araştırma şirketlerinden A&G genel müdürü Adil Gür, yolsuzluk operasyonunun seçmenin tercihlerine elbette etkisinin olduğunu ancak bunun sınırlı olduğunu söylüyor. Gür, seçmenin oyunu belirleyen en önemli başlığın ekonomi olduğunu gözlemlediklerini söylüyor. Adalet ve Kalkınma Partisi’nin alternatifsiz olduğunu, bundan dolayı da fazla oy kaybetmeyeceğini savunuyor. Ülkede kutuplaşmanın hakim olduğu havanın ise, iki parti arasında ciddi oy kaymaları yaşanmasının önüne geçtiğini sözlerine ekliyor.

Adil Gür, seçim yarışının Akdeniz, Ege ve Karadeniz bölgelerinde kıran kırana geçeceğini, ancak bugün seçim olsa en büyük sürprizi yapacak partinin BDP olacağını belirtiyor. Nedenini ise şöyle açıklıyor: “Bugüne dek yüzde 6 ile 6,5 civarında oy alıyordu bugüne dek BDP, ben yerel seçimlerde yüzde 8, hatta 10’lara yakın, hatta muhtemel bir milletvekili genel seçimi olsa yüzde 10 ülke barajını zorlayacak hatta aşabilecek güçte olduğunu düşünüyorum. Bu sürpriz midir bilmiyorum ama 6’dan 9’a çıkmak oylarını yüzde 50 oranında arttırmak demektir. Bana göre bu bir sürprizdir.”