Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Yeyiniz, içiniz ama israf etmeyiniz

 

Yeyiniz, içiniz ama israf etmeyiniz

Merhaba arkadaşlar.. Bir kaç günlük aradan sonra yine sizlerle olmanın keyfi içerisindeyiz. Havaların sıcaklığı ve işlerin yoğunluğundan dolayı buraya bakamaz durumdayız. Ama mümkün mertebe javasız sohbet ile sizlerle olmaya çalışıyoruz. Bu gün sizlere Yeyiniz, içiniz ama israf etmeyiniz başlığı altında israf etmeyi anlatacağız.

İsraf, malı yok etmek, zâyi etmek, dîne veya dünyaya meşrû bir faydası olmayacak şekilde harcamaktır. İstifâde edilebilecek bir şeyi çöpe atmak, yakmak, yırtmak, kesmek, kırmak israftır.

Yeyiniz, içiniz ama israf etmeyiniz; olgun meyveleri toplamayıp, tarladakileri hasat etmeyip çürüterek zâyi etmek, hayvanları zarar gelme ihtimali olan yerlerde muhâfaza altına almamak israftır, haramdır.

Yiyecekleri, gıda maddelerini böcek, fare vesâir haşerattan veya ıslanıp küflenerek çürümekten muhâfaza etmemek, tedbir almamak da israftır.

Bu şekilde israf daha çok ekmek, yemek, meyve, sebze ve kuru gıdalarda bazan da elbiselerde ve kitaplarda olmaktadır.

Artan yemeği dökmek, yemek yenilen tabakta, yemek pişirilen tencerede artık bırakmak da israftır. Yemek yaparken veya bir kaptan diğerine bir şey boşaltırken ele veya kaşığa bulaşan yemeği zâyi etmek israftır. Bu yüzden Yeyiniz, içiniz ama israf etmeyiniz.

Sofraya düşen ekmek kırıntılarını, pirinç veya bulgur vs. tanelerini almamak israftır.

Çocukların ve yaşlıların döktükleri kırıntı ve yiyecekleri toplamamak israftır.

Peygamber Efendimiz (s.a.v.) “Sofraya dökülen kırıntıları toplayıp yiyenin rızkı bol olur; maişet (geçim) sıkıntısı çekmez, kendisi, çocuğu ve torunları ahmaklıktan, akıl zayıflığından muhâfaza olunur.” buyurmuşlardır.

Bilhassa bulaşıkları yıkarken dökülen pirinç, buğday mercimek tanelerini vs. gıdaları toplamayıp yerlere atılmasına, ayak altında kalmasına sebep olmak da israftır. Bunlar toplanıp kuşlara, hayvanlara verilse israftan kurtulmuş olunur.

Kaplarda artık bırakmamak ve düşen kırıntıları yemek israftan, kibir ve riyâdan kurtarıp berekete sebep olur. Peygamber Efendimizin (s.a.v.) sünnetine tabi olmuş, elindeki nimete şükretmiş olur ki bunlarda daha fazla nimetlere kavuşmaya vesile olur. (Berîka, Şerh-i Tarîkat-ı Muhammediyye)

Umuda ediyoruz ki bu makalemizde Yeyiniz, içiniz ama israf etmeyiniz  konusunu sizlere tamamen anlatmışızdır. Çünkü israf en büyük günahlardan birisidir. Makalemizin sonlarına gelmişken javasız sohbet ailesi olarak hepinize hayırlı günler hoş sohbetler diliyoruz.