Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Zararımız var

2

 

İnsanoğlu olarak bizlerin dolaylı yada dolaysız olarak ayırt etmeksizin hepimizin, bu dünyaya ve diğer yaşayanlara zararımız var. Tüm iyi niyetiyle hayvanlara zarar gelmesin diye vejeteryan olanların, onların yaşam alanlarının kirletip yok edilmesinde mutlaka bir payı vardır. Örnek boş yere kullandığımız müsvette kağıtlar ağaçların yok olmasına, atmosfere zararlı parfümlerin vs. şeylerin küresel isinmaya, başkalarının yanında sigara içenlerin etrafındaki tüm canlılara çiçekler de dahil… Liste uzar da gider. Bu işin sonu ve tek kurtuluşu insan ırkının tekrar arınmasıdır. Bir Nuh’a daha ihtiyacımız var.

Sabahattin Ali, “Seninle şöyle bir oturup konuşamadık” der. Durumumuz işte budur. Keşke, hep birlikte şöyle bir oturup konuşsak, konuşabilsek. Bunu yapmadığımız müddetçe, ülkemizin haline bakıp bakıp iç geçireceğiz. İnsan olmanın basit ve ince özellikleri bile, artık meziyet sayılıyor. Böyle bir devirden geçiyoruz. İnsan ilişkileri dahil, her şey doğal mecrasından, yani aslından uzaklaşıyor. Adeta, hep birlikte yalnızlık çekiyor; toplu bir burukluk yaşıyoruz. Eşyayı dahi incitme” diyen medeniyetin mensupları, bugün, özellikle siyaset ve sosyal medya üzerinden, birbirlerini incitme yarışı içindeler. “Bunu düşman yapmaz” diyebileceğimiz birçok şeyi, maalesef birbirimize reva görmekten çekinmiyoruz.