Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Zekatın bazı edepleri

Zekatın bazı edepleri

Zekatın bazı edepleri

Zekatın bazı edepleri isimli dini makalemizle sizlerleyiz. Zekâtı, Allah’ın sevgisinden başka sevgileri kalbinden çıkarmak için vermek.

Kalbi cimrilikten kurtarmak niyetiyle vermek.

Allâhü Teâlâ’nın kendisine verdiği nimete şükür niyetiyle vermek.

Zekâtın sevâbını artıran kimselere vermek. Bunun için zekâtı verirken, kalplerinde Allâhü Teâlâ’nın korkusu bulunan kimseleri seçmelidir. Nitekim Peygamber Efendimiz (s.a.v.):

“Yalnız müttakînin (Allah’tan korkan kimsenin) yemeğini ye; yemeğinden de yalnız müttakîler yesin!” (Ebû Davûd) ve:

“Sevdiğin kimseye Allâhü Teâlâ’nın rızası için yemek yedir” buyurmuşlardır.

Fakirlerin ilim sâhibi olanlarını seçmelidir. Abdullah İbn-i Mübârek Hazretleri zekât ve sadakasını bilhâssa âlimlerin fakirlerine verir ve “Peygamberlikten sonra en yüksek rütbe ilim rütbesidir. Onların ihtiyâcını karşılamak daha makbûldür” buyururlardı.

Fakirlikten şikâyeti olmayanı seçmelidir. Nitekim âyet-i celîlede -meâlen- buyurulmuştur ki:

“Verin o fakirlere ki Allah yolunda kapanmışlardır, şuraya buraya dolaşamazlar. İstemekten çekindikleri için bilmeyen onları zengin zanneder. Onları simalarından tanırsın; Onlar insanlardan ısrarla bir şey istemezler. Hem işe yarar ne verirseniz hiç şüphesiz Allah onu bilir.” (Bakara sûresi, âyet 273)

Allah yolundaki meşgûliyetlerinden dolayı ihtiyaçlarını karşılayamayarak muhtaç kalanları tercih etmelidir. (İhyâu Ulûmiddin)

KALBİN DEVASI

Abdullâh-i Antâkî (rahimehullah) buyurdular:

Kalbin devâsı beş şeydir;

1- Devamlı sâlih insanlarla bulunmak,

2- Kur’ân-ı Kerîm’i çok okumak,

3- Mideyi haramlardan temiz tutmak,

4- Gece namazı kılmak,

5- Seher vakti duâ ve tazarru etmek, yalvarmak. (Rûhu’l-Beyan)