Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Ashab-ı Bedir

3

 

Merhaba javasız sohbet takipcileri..  Bu mübarek cuma günü yeniden sizlerleyiz..

Beşîr bin Sa‘d bin Sa‘lebe radıyallâhü anh hazretleri Ensâr’dan, Hazrec kabilesinden ve Hârisoğullarındandır.

İkinci Akabe beyatinde, Bedir, Uhud ve sonraki bütün gazâlarda Peygamberimiz’in yanında bulunmuştur.

Hazret-i Ebûbekr-i Sıddîk halîfe seçildiğinde ona Ensâr’dan ilk olarak bey‘at eden zâttır.

Peygamber Efendimiz’in (s.a.v.) Şa‘bân ayında Fedek’e ve sonra Şevvâl ayında da Vadi’l-kurâ’ya gönderdiği seriyyelerin kumandanı idi. Peygamberimiz (s.a.v.) onu Ashâb’dan 30 kişilik bir birliğe kumandan tayin edip Fedek’deki Benî Mürre üzerine gönderdi. Fedek, Medine’ye altı mil mesafededir. Beşîr (r.a.), o kavmin koyunlarını aldı. Bunu haber alan Mürre kabîlesinden pek çok adam atlanıp Beşîr’in peşine düştüler ve bir yerde yakaladılar. Gece oluncaya kadar karşılıklı ok atıldı. Beşîr ve arkadaşlarının okları tükendi. Sabah düşmanın hücûmunda maiyetindeki Ashâb’ın çoğu şehîd oldu. Beşîr de çok şiddetli harb etti, ağır yaralandı, şehitler arasına düştü. Düşmanlar öldü diye bırakıp koyunlarını alıp döndüler. Beşîr (r.a.) gece sürünerek Fedek’de bir Yahudi yanına saklandı. Yürüyecek kadar kuvvetleninceye kadar orada dinlendi, sonra Medîne’ye döndü. (Delâilü’n-Nübüvve, Beyhakî)

Hicretin 12. senesinde Hâlid bin Velîd (r.a.) kumandasında İranlılar’a ve müşrik Araplara karşı yapılan Aynüttemr muhârebesinde şehîd olmuştur.

Beşîr bin Sa‘d (r.a.), bir gün bir oğlu ile Peygamber Efendimiz’in (s.a.v.) huzuruna geldi.

“Yâ Resûlallâh, ben şu oğluma iki köle vermek istiyorum. Sizin de buna şâhit olmanızı istirhâm ediyorum” dedi. Peygamberimiz (s.a.v.):

“Bundan başka oğlun var mı?” diye sordu, “Evet” dedi.

“Onların hepsine buna verdiğin gibi verdin mi?” diye sordu, “Hayır” dedi. Peygamberimiz (s.a.v.):

“Öyle ise buna şahitlik etmem” buyurdular. (Üsdü’l-Gâbe)